Gardenia

Started by Erwin, October 04, 2007, 03:42:12 PM

Previous topic - Next topic

doina

Si eu am gasit astazi gardenia inflorita dar nu stiam de acel boboc . Am luat-o de la locul ei de sub streasina ca sa o pun sa ploua si abia atunci am descoperit floarea . Cred ca si la a mea i-ar trebui niste fier dar in primavara i-am schimbat ghiveciul si i-am mai completat substratul deci ar trebui sa aiba nutrientii necesari .
Vernil daca comanzi ongasamant pentru ea vreau si eu o mica cantitate contra cost pentru ca  n-am decat o gardenie si o mica azalee deci imi trebuie cantitate mica .

penelopa

Da, stiam ca-i trebuie ceva pe baza de fier dar nu m-am invrednicit pana acum sa caut. Acum ca stiu cum se si numeste, am sa intreb si aici, langa mine, la Ciolpani.
Peste iarna, gardenia mea sta in balconul inchis si neincalzit (las usa  intredeschisa de la hol) unde imi tin si leandrii, brugmansiile, bouga, fuchsiile, passiflorele, muscatele.
Dar am avut-o la inceput la bloc (vreo 2 ani) cand nu prea stiam prea multe despre flori, unde i-a mers foarte bine desi o udam cu apa de la robinet.
Cred ca am nimerit o Gardenia cu un "caracter puternic". ;)  Drept pentru care, am s-o intineresc putin dar am s-o si inmultesc.

einsteinitza

Poti folosi si cateva picaturi de Fer sol in apa de udat, de la farmacie, dar se gaseste cam greu.Este singurul preparat cu fier care e pe baza de chelati.Restul nu sunt absorb iti de planta.De aceea nici smecheriile cu cuiul in ghiveci nu au succes, sunt aiureli, planta nu absoarbe fier sub forma aia, poti sa pui cate cuie vrei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Corina, de cand mi-ai zis de Blondy si Librel, caut pe site-ul lor si nu gasesc

einsteinitza

Suna-i, eu comadasem Savastrene, m-au sunat sa confirme restul comenzii si mi-au zis ca nu mai au dar au Librel, pe care mi l-au si trimis
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Am sunat, si am stabilit ca peste 2 saptamani sa fiu sunata de unul din furnizori. Asta fiindca comanda mea nu ajunge la 200 ron, iar Librel 1 kg costa 47 ron.

einsteinitza

Poate mai vrea cineva de aici ceva, de ce nu intrebi, poate va strangeti mai multi, sunt mai multe tipuri de ingrasaminte, fungicide, etc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Vreau şi eu Librel, Vernilo! Bagă-mă'n cărţi. ;)

einsteinitza

Pene, vezi ca au si Cropmax, si multe altele, merita sa pureci putin site-ul ala. Exista si un numar de telefon al celui de la fitosanitare, cu care poti vorbi direct daca ai vreo problema , boli sau daunatori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

eu vreau osmocote si un inlocuitor al rosasol se mai inscrie cineva la osmocote ca e la 5 kg si eu vreau 2

penelopa

Până una-alta, gardenia mea, afară sub vişin, te ameţeşte cu parfumul florilor ei:
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/17959017

einsteinitza

Mai Pene, dar e superba :o :o :o :o :o :o :o :o :o
N-am cuvinte, ia treci matale si detaliaza, sa stim si noioarece procede de multumire a gardeniilor ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

V-am tot detaliat despre gardenia asta că, de la începutul topicului, numai despre ea v-am vorbit. ;)
Pe scurt, are vreo 7-8 ani, dacă nu chiar 9 ani, şi-a făcut începutul la bloc iar de când am adus-o la ţară, vara o scot afară, la umbră, sub copaci, iarna o ţin la răcoare (maximum 13" C) şi la lumină. N-am ţinut-o niciodată în soare. Am citit pe undeva că, pe gardenia trebuie s-o vadă soarele numai până la orele 10 dimineaţa. Vara îi pulverizez frunzele zilnic (când nu plouă), iarna, cam o dată pe săptămână dacă aerul e uscat. Am grijă să fie udată permanent fiindcă iubeşte tare mult apa ........... mai ales, de ploaie sau, în lipsă, apă cu oţet.
Ce ar trebui să-i ma fac: să-i schimb ghiveciul că a rămas cam mic şi e plin de rădăcini şi, dacă mă voi îndura, s-o mai tund. Pământul, neapărat din cel special pentru gardenii.

myosotis

Ingrasaminte i-ai pus ? E foarte frumoasa.  +apl  Nu le-o fi placand mutatul din ghiveci, ca vad ca asta se simte bine in ghiveci destul de mic.

penelopa

Da, îi pun şi îngrăşământ pentru plante cu flori, uneori pentru citrice, dar aş vrea neapărat ceva pe bază de Fe. Ghiveciul, totuşi, a rămas prea mic, având nevoie de aproape 2l apă zilnic.

einsteinitza

Pe 25 trec spre Bucuresti, vorbim sa-ti dau niste ingrasamant la colt >:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

 :o  N-am vazut pana acum o gardenie asa mare si atat de plina de flori!  Cred ca miroase extraordinar in jurul ei!  +apl
Pe mine parfumul ei ma incanta! 

penelopa

Da, parfumul ei ajunge până în casă. ;)

Es, normal că te aştept .... la colţ!! :D

vernil

Gardenia ta este la fel de mareata ca tine, Pene!

penelopa

Quote from: Vernil on July 15, 2010, 01:26:06 PM
Gardenia ta este la fel de mareata ca tine, Pene!
::) ::)

doina

E minunata gardenia ta , Pene  :o
A mea abia a facut 2 flori anul acesta , este cam galbena din lipsa de Fe , i-am aplicat ieri ingrasamant foliar cu Fe si sper ca in curand sa se mai coloreze . Am luat si ingrasamant pentru ea , azalee si camelia si sper sa o fac frumoasa  ;D

penelopa

Dacă îi asiguri şi condiţiile care-i plac ei, sigur o faci "gigea"! ;)

doina

I-am facut poze si galbejitei mele , dar o pun eu pe picioare  ;)

penelopa

. ..... altfel, e bogată şi pare zdravănă! :)

sicamin

Doina ,ai o singura Gardenie in ghiveci ,sau sant mai multe plante?
Arata foarte frumos !