Dafinul

Started by carmenn, November 22, 2007, 09:42:00 PM

Previous topic - Next topic

carmenn

 intai, imi cer scuze daca era topicul asta si nu l-am gasit...sau daca trebuia inserat in alta sectiune.

Am un dafin care de ceva vreme sufera, au inceput sa i se usuce frunzele, nu toate, doar unele.
Nu stiu din ce cauza...
http://i239.photobucket.com/albums/ff147/carmenn_bucket/arbori/IMG_0035.jpg
are cineva un sfat bun?
il tin in bucatarie, are lumina cateva ore dimineata, il ud cand i se usuca pamantul la suprafata...

stefana

Carmenn, dafinul trebuie sa stea iarna la frig (cca 10 grade). Ai mei mititei stau pe balcon si ii ud destul de rar. Si ei au frunze vechi cu varfuri uscate dar cred ca din lipsa umezelii in aer cand a fost forte cald.

penelopa

Draga Carmen  (constat ca numai "ciudatenii" detii  :o),  daca tot tii dafinul in bucatarie ................. ce-ti mai faci probleme ca se usuca frunzele ?!?
Arunca-le direct in oala cu mancare  :D

carmenn

 :D
tare faza...m-am gandit si eu la asta...INSA...daca cumva e bolnavior..nu cumva sa ne imbolnavim si noi...
dar frunze verzi am pus la mancare din propriul copacel....super buna mancarea  8)

ciudatenii..da, imi place sa adun "specialitati" si sa fac experimente cu flori...( sa va povestesc despre curmali iesit din samburi, sau migdale ? mai bine la alt topic ) ;)

Nicol Caloian

Am si eu doi puiuti de dafin pe care i-am obtinut din butasi. Nu sunt prea mari dar arata f. bine. Am fost atentionata ca se prind greu si ca au o crestere lenta, ceea ce de fapt am constatat si eu. E drept ca nu trebuie udati prea tare mai ales in sezonul rece. Cand se fac mai maricei trebuie tunsi neaparat ca sa se ramifice si sa-si dezvolte coroana.

Myrela

In urma cu o luna am primit seminte de dafin , le-am pus in pamant si de atunci nu misca deloc  ::) a obtinut cineva plante din seminte de dafin? trebuia sa le tin in apa la inceput? sau doar sa mai astept ::)
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

gabriela jalba

Eu am auzit numai din butasi,asa cum zice si Nicol!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Dafinii mei au crescut binisor in primavara asta. Am constatat (dar nu sunt sigura ca asa este si normal), ca le cresc lastari numai primavara. Apoi, pana in anul urmator doar se intaresc frunzele si ramurelele.

penelopa

M-am dotat şi eu cu un dafin dar, zău dacă ştiu ce să fac cu el  ???
I-o plăcea sau nu afară, i-o plăcea la umbră sau la soare , o fi acidofil sau .... calcarofil ( :D).
Vă rog să mă luminaţi şi pe mine!
Deocamdată, l-am dat afară din casă, are şi soare dar şi umbra, il ud cu apă de ploaie si i-am pus o dată ingrasământ pentru citrice (dacă tot stă lângă ele ..... )

carmenn

Dafinul meu a suferit mult pe perioada iernii, acum e de vreo 2 luni afara, si desi era aproape chel, de cand sta la soare, afara, a infrunzit si lastarit foarte bine. Pe sfarsitul saptamanii sper sa am timp sa ii fac poze.
Poti sa-l lasi cu incredere afara, ii place foarte mult.

Nicol Caloian

Pene, e bine cum l-ai pus, sa aiba soare dar si un pic de umbra. Ai grija sa nu se usuce complet pamantul. Nu pateste ceva grav dar stagneaza din crestere. Mugurii se acopera cu o crusta si apoi trebuie sa treaca mult pana sa creasca noi frunze. Cel putin la ai mei asa s-aintamplat.

Oana

Eu tinui dafinul peste iarna la caldura....nu stiam ca vrea la rece. Si a fost vesel si voios. Acuma sta la umbra...cu vreo ora de soare pe zi. Si tot creste.....Oare daca mai tai din el s-o ramifica?

lyana

as dori si eu un puiut de dafin , ca am incercat sa prind din lastari si nu a mers... :( va rog frumos :-* :)

martipan

Quote from: lyana on June 03, 2008, 09:56:13 PM
as dori si eu un puiut de dafin , ca am incercat sa prind din lastari si nu a mers... :( va rog frumos :-* :)
M-as mira sa gasesti pui, lyana ,are obiceiul sa ramana o singura planta in ghiveci .
Eu am incercat cu lastari de 4 ori,nu s-a prins niciodata...l-am pus cu sticla-n cap,in apa,in pamant...dar nimic..intr-un inal,mi-a fost rusine sa-i mai cer doamnei respective si am renuntat ::) !

carmenn

Liana, daca crezi ca ai sanse de reusita, pot taia un lastar de la al meu... eu l-am cumparat de-a gata, e tip tufa.

Nicol Caloian

Lastarii pentru butasi se recolteaza in luna august. Acum n-o sa aveti nici o sansa. Eu am prins patru pui dar doi i-am facut cadou. Mai am doi si sunt deja cam de vr-o 30-40 cm. E drept ca au deja doi ani. La lastarii recoltati se lasa doar doua, maxim patru frunze la varf dar si acelora li se taie varful (practic raman frunzele cam pe jumatate) apoi se planteaza in nisip care se va pastra umed, fara sa balteasca apa. Trebuie multa rabdare, inradacineaza destul de greu, dar si cand le vezi primele frunze noi....

Oana, chiar trebuie sa tunzi varfurile ramurilor ca sa se ramifice. In felul acesta poti sa dirijezi forma coroanei dupa cum vrei sa arate. Am vazut dafini cu coroana sferica, cubica, dar si oval-ascutit (forma becurilor de veioza) insa fantezia poate sa lucreze si sa obtii si alte forme.

martipan

Ei,trucul asta nu-l stiam,iar in nisip nici nu mi-am inchipuit ca ar inradacina,fiind un copacel .
Multumim de "luminare" Nicol ;) !

lyana

Mulumesc mult Carmen , dupa sfaturile de la Nicol m-as incumeta sa incerc din nou sa prind un lastar  :-*

Oana

Multumesc Nicol pentru sfaturi. Asa arata dafinul meu acum...


Cam pampalau. O sa ma gandesc cum ii pot imbunatati imaginea. Cateva sfaturi m-ar ajuta. ;D

ionut

author=lyana
as dori si eu un puiut de dafin , ca am incercat sa prind din lastari si nu a mers... :( va rog frumos :-* :)

Liana un puiut pot sa ti dau eu,iar lastari chiar mai multi,adresa sau cum procedam,am inteles ca suntem din acelas oras

lyana

Da Ionut , asa este si eu stiu ca tu esti din Craiova si iti multumesc mult ca vrei sa ma ajuti cu puiutul de dafin . Am sa-ti las adresa la PM  :D :)

Nicol Caloian

Quote from: Oana on June 04, 2008, 07:43:54 PM
Multumesc Nicol pentru sfaturi. Asa arata dafinul meu acum...
Iti propun o sugestie. Am marcat ramurile pe care cred ca e bine sa le scurtezi.

[attachment deleted by admin]

Oana

Multumesc tare mult Nicol. In august o sa fac operatiunea si o sa pun butasii la inradacinat.

lyana

Sunt foarte bucuroasa ca azi m-am intalnit cu Ionut si mi-a adus puiul de dafin pe care vi-l prezint si voua cu drag ;D multumesc si pe aceasta cale din suflet Ionut ca mi-ai facut o imensa bucurie cu acest dafin superb ;) :D

[attachment deleted by admin]

floare mica

E tare frumos puiul tau de dafin Lyana, sa-ti traiasca, sa ai noroc cu el  :)