Gradina Codrutei

Started by Codruta, January 28, 2008, 01:55:39 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Pene, hai la mine in vizita si daca ai "noroc" de un sezon pur olandez te vei putea consola dupa aceea gandindu-te ca poate fi si mai rau decat la tine;D

Codruta

Uite Gabi ce frumos au crescut crinii de la tine. Cel mai mare are cam 25 cm inaltime. Sper ca au rezistat inghetului de azi noapte si vor rezista si noptile care urmeaza si in care se anunta sa fie -3 grade.
http://codruta.sunphoto.ro/gradina_fata_casei/LWWCLEPSTFRYKIZSNLZ

lyana

Frumosi crini Codruta eu iti doresc sa-ti infloreasca frumosi si sanatosi ,la fel ca si toate florile tale care sunt super frumoase ,sa ai parte de ele... :-* :-* :-* :D

ELA

se pare ca le prieste frigul :o

Codruta

Multumesc Lyana.
Gabi ma intreba daca au supravietuit (asa draguta cum e a vrut sa-mi trimita altii in caz ca nu) asa ca am linistit-o; nu numai ca au rasarit dar sunt cei mai mari. Pe mine m-a surprins ca au rasarit si crescut asa de repede. Din crinii mei mai vechi au rasarit doar cativa si sunt mici. Se vede ca erau obisnuiti cu iernile romanesti ;D Dar tot mi-e frica inca sa nu-i termine inghetul de acum. Vremea asta e stricata de cap ;D

Codruta

De multe pleduri am nevoie ca tremur pentru mai multe plante.
Cat e de splendid dar cred ca si acesta isi va pierde florile in cateva zile  :'(la fel ca cel care a inflorit inaintea lui... cum a inflorit cum a venit inghetul si acum la fel http://codruta.sunphoto.ro/rhododendron/LPPKQNKBTLNUKOTJYXP
Alte fumuseti:
http://codruta.sunphoto.ro/panselute/OLLNPFHUVUGXAOBAPSU
http://codruta.sunphoto.ro/gradina_fata_casei/VBOBRCIZLJZPOGPCGMA
http://codruta.sunphoto.ro/zambile/COODZPEATMUQFUVDWFV In 1 aprilie cand am facut poza aratau asa iar acum toate sunt culcate la pamant :(. Nu stiam ca trebuie sa pun bat la zambile.

Nicol Caloian

Codruta, ma imbolnavesti. Ai o gradina cu flori grozav de frumoase. Asa mi-as dori si eu una dar raman doar cu dorinta.  :'(

Codruta

Multumesc Nicol dar nu foarte multe merite imi apartin adica multe din plantele din album au fost fotografiate dupa cumparare. Merite voi avea cand vor trai si vor inflori din nou la mine. Ori asta e mai greu. Se pare ca am pierdut peste iarna portocalul si abutilonul :'( :'( Si cu abutilonul chiar nu inteleg ce s-a intamplat deoarece a avut toata iarna cateva crengute cu frunze verzi. Acum e uscat.

Erwin

Quote from: Codruta on April 07, 2008, 08:59:13 PM

http://codruta.sunphoto.ro/zambile/COODZPEATMUQFUVDWFV In 1 aprilie cand am facut poza aratau asa iar acum toate sunt culcate la pamant :(. Nu stiam ca trebuie sa pun bat la zambile.

Poate florile is prea grele si din cauza asta s-au indoit.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Florile sunt grele si la cum sufla vantul pe aici m-as si mira sa reziste in pozitie de drepti ;D
Pe langa vant care le culca la pamant la mine toate florile se "duc" in directia soarelui. Stiu ca e normal asa dar ma uit prin alte gradini si multe dintre ele sunt drepte. Poate acolo au mai mult soare pe zi si nu simt nevoia sa mearga dupa el ;D
As vrea sa gasesc o solutie sa nu trebuiasca sa le leg pe toate. Cum arata lalelele si crinii legati de bat? ??? O sa am gradina numai bete daca ma apuc sa le leg pe toate. Am luat ceva inele pe care sa le pun la frezii dar si acele inele trebuie sa le sprijin pe ceva picioare si habar nu am cat de urat vor arata. Poate le acopera frunzele.

lyana

nu vor arata urat Codruta pentru ca cel putin in cazul crinilor ,daca sunt in linie dreapta cat de cat ,eu zic sa pui bete la un capat si la celalalt si sa legi o sarma sau sfoara de aceste bete ,iar fiecare fir de crin il vei lega de sarma cu sfoara si sigur ca vor sta drepti chiar si contra vantului si nici nu se va vedea sarma pentru ca se va acoperi cu frunze asa cum ai spus tu :-* :-* :D ;)

Codruta

Din pacate nu sunt in linie dreapta dar idea e buna pentru gladiole. Mersi. :-*

Codruta


gabriela jalba

Lalele de alea albe crete am si eu!!!! nu stii de unde???? au inceput si ale mele sa infloreasca. ai o gradinuta super!!!!! Sa stringi saminta de la anemonele albe.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Nu stiu de unde le ai cele albe crete dar nu de la mine... cele promise tie nu au inflorit inca... sa inteleg ca albe si crete nu mai doresti?
Am sa incerc sa adun seminte de anemone dar nu stiu ce succes am...inca nu am adunat seminte doar cateva de la violete...sper sa ma descurc.

Nicol Caloian

E tare aspectuasa gradina ta. Cred ca e o placere sa vezi atatea flori si atata culoare. Iti urez sa reusesti sa arate asa cum visezi tu.

Codruta

Multumesc de urari. Eu o visez plina de culori si de plante sanatoase dar aceasta e mai greu. Tocmai am taiat un rhododendron :'( Stiu ca nu se taie dar a pierdut aproape toate frunzele si tare cred ca era vizitat de acarieni. Decat sa-i pierd si pe cei doi mai vechi care erau in vecinatate am preferat sa tai din acesta. Cine stie poate am parte de o minune si da ramuri noi.
Ar trebui sa incep cu stropirile dar va mai dura cateva zile pana voi ajunge si la asta. Se pare ca si cei doi trandafiri cataratori luati in toamna sufera de ceva. Ceilalti par in regula.
Pe langa asta ma irita si ca cineva (banuiesc ca sunt copii din vecini) imi scoate betisoarele puse ca semn si le gasesc aiurea prin gradina.

Codruta

Eu m-am gandit la acarieni pentru ca ma vazut ceva fire de panza de paianjen. Inca din toamna am fost speriata ca pierd acel rhodo ca i s-au ingalbenit frunzele si a cam chelit. I-au ramas doar cateva in varf. Am mai vazut si la altii rhodo "chel" si m-am gandit ca asa o fi modelul. Dupa ce a facut flori m-am mai linisitit desi nu-mi placea ca avea frunze doar in varf. Cele cateva frunze s-au facut maro si au inceput sa cada asa ca l-am tuns si voi vedea cum va fi.

Codruta


lyana

multe felicitari Codruta ,ai  o gradina ca-n povesti ...si eu visez sa am intr-o buna zi o asemenea gradina plina de flori in multe culori ca a ta (chiar daca acum stau la bloc la etajul 7 ) :D sa ai parte numai de flori frumoase si de gradina si de interior :-* :-* :-*

Codruta

Multumesc mult Lyana :-* Eu zambesc de cate ori o vad si ma bucur la fiecare noua floare deschisa. Greul acum incepe ca habar nu am cum o sa-mi pun rasadurile de gura leului printre lalele ???... mai ales fara sa le rup.

ELA

foarte frumoasa ...plina de culoare! au inflorit anemonele? ai si myosotis? tufa cu flori albe ce e?
arata tare bine,totul :-*

Codruta

 :-*
Anemonele au inflorit pe la inceputul lui martie. Deja se ofilesc.
Myosotis nu am acolo in gradina. Cred ca te referi la floricele albastre din colt. Acelea sunt Lithodora diffusa 'Heavenly Blue' Infloresc din mai pana in octombrie conform reclamei dar la mine au avut 2 floricele pe la inceputul lui martie. Acum am avut un soc cand le-am vazut inflorite...au aparut peste noapte  :)
Tufa cu flori albe este rhododendron. Curand va inflori si cea din spatele ei, tot rhododendron dar cu flori rosu-ticlam.


Codruta


sicamin

Foarte frumos arata.Ai pus seminte sau au rasarit elea asa?