Gradina Codrutei

Started by Codruta, January 28, 2008, 01:55:39 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

eu am vreo 6 si nu-i nici pe sfert atat bogata ca a ta
las ca e frumoasa si floricioasa
acu te-ai apucat sa carcotesti
Codruta e frumoasa si Erica ta,dar s-o vezi pe a lui Pene
(la tine ocupa 1/4 din gradinita)
Pene sa nu te puna naiba sa te atingi de Mahonie
n-ai de cat sa mai iei pui si sa ii pui in spate in gradina sa dublezi gardul,dar acolo unde e e extrem de japoneza

Codruta

Erica era in gradina cand am venit eu aici si cum era deja destul de mare mi-a fost frica ca nu o sa-i placa sa o mut. Defapt nici nu prea am unde :D De-abia de doi ani am inceput sa o tund, sa-i dau o forma mai civilizata. As tunde-o mai mult, sa o mai micsorez ;D dar nu am curaj. Tunsoarea o fac in mai, iunie dupa ce s-au ofilit toate florile.

gentiana

daca le tund si eu pe ale mele or sa creasca mia repede si o sa am "covoras?
ale mele stau in plun soare,spre sud si vad ca le merge mult mai bine decat cand erau la umbra

Codruta

Daca intrebi de Erica o sa ai "covoroi", nu covoras :D A mea cred ca are 50 cm inaltime, daca nu mai mult. Nu stiu daca o sa creasca mai repede dar cert e ca poti sa-i dai diverse forme. A mea e patratoasa si are si etaj ;D Ii fac maine un portret ;)
La mine are soare pana pe la 14-15.

gentiana

la mine are toata ziua,de la rasarit la asfiintit
m-ar interesa mai mult sa fie asa plachita sa se intinda in tot coltul
acu am pus si o catalpa si-s tarre fericita,catalpa cu erica la picere........natura statica in toata regula......si ma pot apuca de pictat

Codruta

De intins se va intinde asa ca pregateste pensula si sevaletul ;)

gentiana

imi iau si niste culori noi  ;)

Codruta

De Erica sau de acuarele? :D

gentiana

acuarele?
erica merita ceva mai mult decat acuarela
niste tusuri colorate sau chiar niste uleiuri
sau poate niste guase(mi-ar place ceva in tecnica straturilor suprapuse  ,ca sa dea impresia de volum

Codruta

Aici nu ma mai bag ca sunt afara din peisaj :D


adrianam

Foarte frumoasa erica, nu credeam ca poate creste atat de mare si atat de plina de flori -eu cel putin nu am vazut pana acum.

Ce conditii are acolo de a ajuns atat de frumoasa?

Eu am incercat sa o cresc pe balcon, spre nord, dar nu i-a mers bine de loc, am pierdut 2-3 pana acum desi le-am udat cu apa de ploaie sau din zapada oprita special.
Ma gandesc sa o duc in gradina de pe valea Motrului dar nu stiu daca i-o merge bine!  :-\

gentiana

Erica ta e imensa si absolut superba,sa stii ca o sa descarc poza ,o s-o tziplez si  io pun de exemplu la ericile mele

gentiana

e planta de gradina,in balcon moare(am decedat si io una dupa ce m-am chinuit cu ea o iarna intreaga)

Codruta

Asa cum spune si Gentiana, Erica e planta de gradina si nu rezista mult timp in ghiveci. In plus nu cred ca-i place spre nord, are nevoie de soare. A mea are soare pana pe la ora 14-15. Are nevoie de pamant acid. Pana acum 3 ani a stat in pamantul din gradina fara nici o imbunatatire. A crescut dar nu a aratat nici pe departe asa de bine. I-am pus turba si o ud de cateva ori pe an cu apa cu otet. Tot de atunci am inceput si sa o tund, dupa ce i se ofilesc florile.
Pe net am gasit ca in primii 2-3 ani creste greu dar apoi isi da drumul.

gentiana

pamant acid le-am pus si eu cand le-am plantat,io le ud cu furtunul
sa le mai pun niste pamant acid pe langa ele si sa le torn si niste otet(am niste ingrasamant pt plante acidofile,sa nu-l folosesc?)

adrianam

Este planta de gradina, dar cred ca nu merge in orice gradina. Spre exemplu, in urma cu vre-o doi ani, in spatiile verzi din centrul Craiovei, proaspat amenajate, erau si multe plante de erica, pe langa conifere.
Zilele trecute m-am uitat si nu am mai vazut nici urma de erica. Deci conteaza probabil si solul dar si clima.
De aceea eram curioasa, daca este mai la umbra sau la soare, daca este umiditate mare in atmosfera.
Multumesc, Codruta!  :)

gentiana

Pot a-ti spun ca ale mele(cele puse in toamna lui 2008) au stat toata vara in plin soare si asta vara au fost si 40 de grade(dar erau udate din belsug(inundate) si acu sunt tare frumoase

adrianam

Multumesc, am prins curaj sa mai incerc in gradina, in balcon nu mai pun.

Codruta

Gentiana, si eu tot cu furtunul le ud dar din cand in cand mai fac apa cu otet in stropitoare si pun la Erica si rhododendroni. Nu turna direct otet ca faci o boacana ;D Foloseste cam 3 linguri de otet la 5l apa. Eu pun putina turba ( nu am pamant acid) in fiecare primavara. Daca ai ingrasamant pentru plante acidofile poti sa folosesti. Eu folosesc ingrasamantul care il am pentru rhodo si numai o data in an (sunt granule).

Adrianam, umiditate este prea multa in atmosfera de aici. Stiu asta trandafirii mei si alte plante care an de an se umplu de mucegai.

gentiana

Iti dai seama ca nu ma duceam cu sticla de otet pe Erici
Am ingrasamand lichid pt rodo si hortensii si am si granule(2 tipuri)
ma gandeam ca o data sa ingras acu cu granule si mai spre vara cu de ala lichid dizolvat

Codruta

Am uitat sa spun ca pe net am gasit recomandarea ca dupa inflorire sa se tunde puternic pentru a avea o planta frumoasa. Tot pe net spuneau ca trebuie avut mare grija cu fertilizantele, mai ales cu cele chimice; planta necesita putin ingrasamant iar cu cele chimice e riscul sa o arda.

gentiana

 Pun putin si oricum  pamantul la mine in gradina e  calcaros
In zona de rodo si cea de hortensii,am sapat vreo 40-50 de cm si am inlocuit pamantul cu de ala acid

penelopa

Fiind io un fel de Ghiţă contra ( :P), pot să vă spun că erica mea a "funcţionat" pe invers decât ericele voastre. ;)
Adicălea, cât a stat în soare, nu  i-a mers deloc bine dar, cum am mutat-o la semiumbră, şi-a mai revenit. :) N-o îngraş dar o ud numai cu apă de ploaie.

gentiana

Am avut-o la umbra si n-a vrut
De aia m-am si mirat de Erica ta,cat de mare si frumoasa era