Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

flordel

Ce-mi place! Ai o gradina superba iar eu ador toamna! +dns

einsteinitza

Mihai, uite copia!  ;)
In acelasi stadiu




Flor, cam parasita nul asta saraca, dar toamna e superba peste tot!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Haaaa, tu ai deja si 'bancuta' sub pergola  ;)   Cu ce ornezi pergola, ce rambler vrei sa infigi?  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai


lordu

Quote from: claude on October 29, 2012, 07:56:18 PM
Haaaa, tu ai deja si 'bancuta' sub pergola  ;)   Cu ce ornezi pergola, ce rambler vrei sa infigi?  :D

As putea sa-i recomand eu citiva ???  ::)   +dns


Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Mihai

De ce?
Ai surplus de trandafiri?
Sau te-ai plictisit de plantat? :D

claude

Quote from: lordu on October 29, 2012, 09:28:36 PM
Quote from: claude on October 29, 2012, 07:56:18 PM
Haaaa, tu ai deja si 'bancuta' sub pergola  ;)   Cu ce ornezi pergola, ce rambler vrei sa infigi?  :D

As putea sa-i recomand eu citiva ???  ::)   +dns

Hai spune, sa auzim ce rambleri ai descoperit!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

In primul rand ramblerii pe care i-am descoperit sunt cei ai lui Scarman. Sunt foarte prinsa de ei. +hypno
Dupa cum se vede si la comanda. :x
Dar acolo sunt deja plantati trandafirii, nu aveau insa suportul, abia acum m-am invrednicit. Nu vreau sa acopar partea de sus, care va avea grilaj sus, doar lateralele sa aiba trandafiri tufa cu tendinte de urcatori. Povesteam acum ceva vreme de combinatia pe care vreau sa o fac, sigur iti aduci aminte..
http://la-gradina.blogspot.ro/2011/11/alegeri-de-toamna.html
Vreau sa conduc cateva ramuri pe lateralele grilajului si restul sa le las rambler, libere, sa se faca tufe mari sa se vada bine pe spatiul ala. Bambusul trebuie sa il tund bile, asa ma gandisem.


Oricum, de la Scarman mai vreau neaparat. Goldammer, un rambler de zona 4 cu parfum puternic de tea si remontanta, ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Superba toamna in gradina ta, Es!  +apl. Si imi place mult cum e condusa glicina ta. Trebuie sa ma gandesc si eu la un "sistem" pentru a mea.

einsteinitza

Cred ca e cel mai ad hoc sistem din graqdina. =)) . Avea o mica arcada, a crscut mult in toate partile si am inceput sa conduc sarme legate de sub acoperis. In timp, s-a format o terasa in lateeralul casei, mult peste dimensiunile visate de mine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Quote from: einsteinitza on October 30, 2012, 11:25:40 AM

...............
Oricum, de la Scarman mai vreau neaparat. Goldammer, un rambler de zona 4 cu parfum puternic de tea si remontanta, ;)


Daca-l comanzi vreodata, ma poti trece si pe mine in comanda cu unul ?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

cine e scarmen -ul asta dati cu site-ul pe aici poate poate laum si noi


lordu

Quote from: einsteinitza on October 30, 2012, 10:56:06 PM
Sigur, ti- placut si tie?

4b, repeta inflorirea, parfum puternic, 6m, floarea frumusica  ......
Ce poate fi mai bun decit asa ?

Numai sa respecte specificatiile. De exemplu am cautat cu google Alberic Barbier, si am dat peste forumisti (USA)  care se plingeau invariabil ca nu cresc, iar atunci cind o fac, degera (desi HMF il da 4b)
Da, ma intereseaza tare de tot.

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Vorba lui Lordu. daca respecta specificatiile o sa umblam cu limba scoasa dupa el  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Informatiile oferite noua de amaericani, din pacate, nu se aplica. Si chestia asta cu onghetatul e interesanta, fiindca de fapt trebuie indeplinite anumite conditii de umiditate cu frig ca sa inghete trandafirii. La mine nu a fost mai frig iarna trecuta ca alte dati, insa combinatia cu umezela data de o perioada de caldura cand s-a dezghetat si plantele au lasat garda jos, a fost rau de tot. Sau assa vad eu cauza, fiindca nu a fost mai ger ca in alti ani la noi. Iar patura groasa de zapada trebuia sa joace rol de plapuma, ar fi fost poate mai bine ca in alti ani.


Eu citisem undeva de trandafirii lui Scarman , era interesant fiindca incerca sa lucreze cu raqmbleri sa le pastreze rezistena si masivitatea si saq introduca remontanta.. Imi plac dativa , mi se par foarte tentanti in datele prezentate, oricum mai scot cate ceva din gradina si se face putin loc.
=))
Faptul ca sun t rezistenti, puternici fiind destul de aproape de specii si de tip rambler, cu flori mai mici si muuulte imi place
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

  Corina, nu am mai citit vesti despre capritele tale si mi-ar placea sa ne mai povestesti despre ele. Cum au trecut vara? Nu ravneau la verdeata din gradina, in caz ca erau inchise .Ori sareau gardul? :)

Gxgeorge

Ieri am avut ocazia sa vad gradina lui Es, o minunatie! Nu-mi mai venea sa plec de acolo, nici eu si nici fiica mea, de fapt ea ar fi vrut sa plece acasa doar cu una din pisicile lui Es :) Iti multumesc tare mult ca ti-ai facut timp sa-mi arati gradina dar si pentru butasii de trandafir, 54 in total, ieri si astazi am  tot facut gropi, amestecat pamantul cu masline de oi putrede si plantat butasii. La ce grija am avut cu ei, am convingerea ca cel putin 40 se vor prinde :)

einsteinitza

Multumesc pentru vizita, tie , dar mai ales celei mici, e chiar o bijuterie de copil. Si frumoasa si cu suflet frumos. Nu s-a speriat de multimea de caini care a inconjurat-o la intrare, desi era cat ei, s-a plimbat singurica prin gradina incercand sa atraga pisicile.
Iar gesturile ei de tandreturi cu Cao au fost grozave. Felicitari pentru asa un copil dezinvolt si frumos.
Imi pare rau ca gradina nu ewrain forma ei maxima, insa ma bucur cda ti-ai putut alege trandafiri si, daca nu se prind toti, ii putem inlocui pe cei care lipsesc.
Sa iti mearga bine cu ei!
Multumim de vizita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Gxgeorge

Acum am vazut ce am scris aseara, era vorba de maslinele putrede de la oi, nu de oi +ham Eram foarte obosit.
Maria are o pisica din plus, in dimineata asta s-a dus cu ea la sotia mea si i-a spus Cao, eu chiar uitasem cum se numeste pisoiul tau :) Scuze de off topic :)

einsteinitza

Un copil frumos si degajat, mare lucru in ziua de azi. Imi pare rau ca nu i-am facut cateva poze, cum o lua cu gingasie pe Cao de gat. A simtit si ea suflewtul copilului, fiindca in general e o pisica foarte circumspecta dupa necazurile prin care a trecut, dar mergea ca teleghidata dupa cea mica.

Imi pare rau ca trandafirii erau infloriti doar ici colo, insa mi-a parutr bine ca ai vazut diferenta de vigoare la anumite soiuri, era acum mai mult ca evidenta. Mie mi se pare uimitor cum cei vechi, unii din ei, se comporta ca si cum au cele mai bine conditii din lume.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta


einsteinitza

Euonymus alatus.
Multumesc, mai e de lucru.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: einsteinitza on October 29, 2012, 10:06:20 AM
Acum chiar au luat foc!
Si asta e lacul, galbui
Mie nu-mi place toamna, esti prea melancoli[/quote]