Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Cu vremea asta nu apuc sa fac poze, dar au inflorit deutiile. Imi plac arbustii astia fiindca vin dupa iasomie, cand nu sunt alte tufe in floare in afara de trandafiri, dau bine cu orice culoare si sunt nesperat de rezistente. Sunt foarte bune ca fundal, pentru garduri, pentru o pata de culoare mai putin socanta.



Mihai, si noi avem nevoie de frizer,ai gasit unul de incredere?




Lacul e tot verde, deja arata natural.

 

In prun!



www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Cand intru in gradina ta, Es, nu prea imi vine sa mai zic ceva. Privesc si visez.  :x

Rux

Asa este. Doar privim si admiram. Si visam.Eu personal ,in primul rand ,la lac si nuferi.


Tazmania


popgeo

Lacul arata exceptional... asa inconjurat de verdeatza.... sa vedem cite KG de peste scoti anul asta...;-)

Vad ca ai si irisi spuria...  arata grozav.

anasstasia

Pozele tale ma relaxeaza extrem de mult. Sint o adevarata placere sa le vad.

einsteinitza

Popgeo, multumesc pentru identificare, sincer, habar nu aveam ce sunt aia! Si nici nu stiu de unde ii am! La un. Moment dat, cu cativa ani in urma, am observat niste frunze de irisi inalte care ramaneau verzi iarna, si erau foarte inalti. Imi place eleganta lor foarte mult, sunt ca niste sabii, iar floarea surprinde prin delicatete. Oare cand pot sa mut un palc, unii din ei sunt prea inalti pentru locul in care i-am pus.



Nu te atinge de pestii mei! ;D .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

In general se muta in sfirsit de  Septembrie.

Daca ai in plus as dori sa ma abonez la citeva radacini pt toamna , pe linge 2 bulbi de narcisa aia grozava.  Se poate ? 
Sint pretentiosi la transplantare,  trebuie trimisi  in paper towel umed si punga ca sa aiba shanse mai mari.

Relativ la pesti... Voiam doar sa stiu care e "productia".... :-bd Lacul arata tot mai bine de la an la an.. pe masura ce se maturizeaza plantele din jur.


Quote from: einsteinitza on June 11, 2013, 08:23:26 AM
Popgeo, multumesc pentru identificare, sincer, habar nu aveam ce sunt aia! Si nici nu stiu de unde ii am! La un. Moment dat, cu cativa ani in urma, am observat niste frunze de irisi inalte care ramaneau verzi iarna, si erau foarte inalti. Imi place eleganta lor foarte mult, sunt ca niste sabii, iar floarea surprinde prin delicatete. Oare cand pot sa mut un palc, unii din ei sunt prea inalti pentru locul in care i-am pus.



Nu te atinge de pestii mei! ;D .

einsteinitza

Ma bucur ca iti place cum arata, si mie mi se pare deja asezat, parca era acolo dintotdeauna.
Uitte daca vrei si asa, cu motul de pe petala albadtru indigo
   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Da, sigur.. 2 bucati si din astia (daca ai 2 de dat).

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Foarte frumosi irisi ai  +apl

einsteinitza

Dqca vrei iti trimit.

In alta ordine de idei, am reusit sa gasesc cea mai buna motocoasa. Mi-am luat doua, sa fiu sigura! Partea cu trifoi alb o cosesc cel mai bine!

.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Ce draguti sunt , dar recunosc ca esti foarte curajoasa ! Nu ti-e frica ca iti scurma printre superbii tranadafiri ?
Referitor la irisi , mi-ar place pentru ca eu nu am tipul asta de irisi si infloresc mai tarziu decat germanica , astfel as prelungi perioada de inflorire la irisi .

einsteinitza

Nu scurma ca au inel. Sunt foarte cuminti si..utili. Simt melcul de la distanta, merg frumos pe sub tufe si il cauta pana il gasesc. La mine melcii sunt mare problema! Umiditatea zonei isi spune cuvantul!
I. Partea din fata unde i-am pozat am mai mult trifoi alb, si il mananca cu o placere deosebita. Toata ziua stau acolo si rad ca o masinarie, dintr-un capat in altul. La melci e bataie, daca unul gaseste melcul celalalt se lupta sa i-l ia, si da cu botul ca la lupte! Sunt foarte carafhiosi si extrem de rapizi. Eu ma gandeam ca sunt lenesi, insa sunt agitati ca puii de catel. ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

E bine ca poti creste animale si ai spatiu suficient pentru toate .

geodezia

mangalita
rasa romaneasca pentru carne si slanina
foarte gustosi yum yum mai ales ca jumeri  =)) =)) =))

einsteinitza

Nu au par lung, e scurt. Sunt Bazna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


einsteinitza

Nu am anuns sa mai fac poze, desi gradina arata bine, dar ploile astea ma tin mai mult in casa.
Mai am o saptamana si sunt cazata definitiv la Slanic, uraaa!
Am un fel de regret, doar din pricina baietilor, e o noua etapa in viata lor, dar ce bine va fi fara drumurile saptamanale, ce bine va fi sa am o singura casa de ingrijit.
Sunt totusi cu bagaje, nu prea stiu ce sa iau pe ultima suta de metri.... ???
Pe de alta parte, nu am reusit sa despachetez nici doi la suta, si nu cred ca voi reusi pana in iarna, gradina si animalele imi ocupa tot timpul.
Chiar inainte de ultimul drum regulat spre capitala, gradina , sub ploaie mi-a facut o surpriza!  Am gasit un pastrav de nuc superb, fraged, urias, mai mare ca o farfurie intinsa, o splendoare de ciuperca. Nu ma asteptam, am ramas masca! Nu cred ca am gasit pastrav de nuc decat de doua ori, iar odata era prea mare si lemnos. Am incercat o poza pe farfuria mare, dar a acoperit-o complet!

L-am gatit repede si a fost minunat, e una din cele mai bune ciuperci de vara!

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Fara regrete draga! La urma urmei poti oricand sa te duci inapoi, dar nu cred ca-i mai bine! ;D
Eu in locul tau as face in fiecare zi baie!

einsteinitza

Mai degraba o nostalgie, ca au mai crescut putin!
Da, baie, gradina, amenajari, si, stii tu, poarta e deschisa ;)

Poate mai gasim o ciuperca uriasa! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Ce bine arata......nu am mincat inca asa ceva.

paraschivvvv

Nu am stiut de asa ciuperca pana acum.