Gradina lui Miha

Started by miha, May 18, 2008, 06:28:13 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Le-o fi mergand lor,dar cum eu am gradina ioc,se multumesc si cu ghiveciul :D :D!
Cel somon si cel ciclam - roz sunt superbi,au asa de multe floricii!
Sunt parfumati?

miha

Majoritatea nu sunt parfumati...parfumati sunt cei gen trompeta...aveam unul galben anul trecut..o splendoare...din pacate vad ca n-a mai iesit si anul asta... :'( si mai sunt care miros demential...de exemplu astia... (vezi ca si gaza aia e atrasa de miros... ;D ) si mai urmeaza cativa...


Schnuppe

Miha , cind ai plantat hortensiile ?  Cresc repede ?


martipan

Sa sti ca au inceput sa se inmulteasca singuri  :D :D :D !
Eu mi-as dori un balcon,nu o gradina  ::) ...

miha

Quote from: Schnuppe on June 21, 2008, 10:50:24 PM
Miha , cind ai plantat hortensiile ?  Cresc repede ?
Hortensiile cresc destul de repede ...cea mare o am de trei ani in gradina (initial a fost albastra...era superba... :) dar am inteles ca in functie de ph-ul solului isi modifica culoarea...desi i-am luat special ingrasamant specific... a devenit roza...  :'() cealalta e de doi ani...dar incep sa creasca destul de repede si cresc  destul de mult...

miha

Quote from: martipan on June 22, 2008, 05:36:40 PM
Sa sti ca au inceput sa se inmulteasca singuri  :D :D :D !
Eu mi-as dori un balcon,nu o gradina  ::) ...
Atunci..balcon sa fie... ;)

vernil

Felicitari pentru frumoasele flori! Si crinii sunt superbi si trandafirii! Felicitari! Ce inseamna sa aibe soare suficient!
Cei care plantati crini de mai multi ani, spuneti-mi si mie va rog, scoateti bulbii toamna, apoi ii replantati ? Nu de alta, dar de anul asta m-am apucat sa cultiv crini si nu vreau sa-i pierd. Voi aveti pe cei roz si galben care sunt fabulosi! :-*

miha

Quote from: vernil on June 22, 2008, 05:46:26 PM
Felicitari pentru frumoasele flori! Si crinii sunt superbi si trandafirii! Felicitari! Ce inseamna sa aibe soare suficient!
Cei care plantati crini de mai multi ani, spuneti-mi si mie va rog, scoateti bulbii toamna, apoi ii replantati ? Nu de alta, dar de anul asta m-am apucat sa cultiv crini si nu vreau sa-i pierd. Voi aveti pe cei roz si galben care sunt fabulosi! :-*
Multumesc... :-* :-* :-* e meritul lor...
Eu am incercat sa scot intr-un an primul meu crin galben...abia aparusera la noi... era ceva deosebit...si am zis sa nu-l pierd... Din pacate n-a rezistat peste iarna...a mucegait...
Anul trecut am cumparat vreo 20 de feluri cred...i-am lasat pe toti in pamant peste iarna...In primavara asta mi-au rasarit cred ca aproximativ 80 % din ei...deci...au mai fost si pierderi...dar cei care ii am de mai mult in gradina s-au adaptat si acum se fac destul de mari si au o gramada de flori... Nu pot sa dau un sfat...am expus doar experienta mea...  :)

vernil

Anul trecut am patit ca tine, adica a mucegait bulbul unui crin oriental, tinut in ghiveci, udat foarte rar. In aceasta primavara, din aprox. 25 bulbi, doar la 3 am avut rateuri, asta fiindca s-a uscat tulpina. Am observat ca ai o gradina plina de soare, foarte bine ingrijita. In gradina mea, soarele mai degraba se ascunde, insa lumineaza printre frunzele stejarilor aproximativ 3 ore/zilnic. Sigur trebuie sa adaug pamant bun. Ce ma incanta este faptul ca infloreste cam un crin in fiecare duminica ... Unii nu reusesc sa se inalte, dar cu toate astea au cate 3 cupe. Deja visez la anul viitor, incerc sa invat. Multumesc pentru sfaturi.

ELA

miha, am citit pe undeva ca , pt. a avea culoarea albastra , se dizolva in apa de udat putina piatra vanata dar nu mai stiu ce concentratie trebuie


AngelEyes

Marul si nectarinul stii cumva ce soi sunt ? Arata super  :)

miha

Chiar nu stiu...desi aveau etichete cand i-am cumparat... dar nu le-am pastrat...si au trecut cativa ani de atunci... :)

AngelEyes

Noi abia anul asta in primavara am inceput sa cumparam pomisori din supermarketuri.Am pastrat si etichetele...nectarin inca nu am,insa am pus un piersic  :) Ai nostri sunt prea micuti ca sa rodeasca ....doar visinul a facut 4 visine  ;D Le-ai facut ceva stropiri pana acum ?

miha

Da ...cu asta se ocupa sotul...anul trecut era sa pierd amandoi necatrinii ...a reusit sa-i salveze cu stropiri... si acum ma rasplatesc... cu fructe... ;)

AngelEyes

Noi n-am stropit anul asta si unii s-au imbolnavit...de anul viitor insa imi voi face un program riguros de stropit si il vom respecta :) Ma bucur ca ati reusit sa ii salvati si pofta mare la salata de fructe !  :)

miha

Multumesc frumos!!! :-* Si chiar sunt delicioase... si parca sunt mai speciale cand sunt..."productie proprie"... ;)

AngelEyes

Cu placere  :-* Cele culese direct din pom au gustul cel mai bun...in primul rand pentru ca sunt cat se poate de proaspete,in al 2lea rand pentru ca poti alege gradul de coacere care iti place si sa le culegi atunci si in al3lea rand pentru ca muncesti pana sa le vezi coapte si le apreciezi mult mai mult asa  ;)

miha

Atunci le admiram pe ale tale... ;) La noi a inceput nebunia...incepe sa devina prea cald...si florile incep sa se treaca destul de repede... Gabi...am strans semintele de caldaruse galbene pe care le vroiai...dar n-am adresa si nu reusesc pe pm...poate faci intr-un fel sa mi-o trimiti... :)

miha

Gabi...azi am vazut adresa...dar parca mai erau niste "doleante"... Mai astept...poate reusim sa comunicam pana la urma pe pm...
Si daca tot am scris...hai sa va mai arat cate ceva...de prin gradina mea...

miha

Va invit la o plimbare prin gradina mea intr-o zi frumoasa de octombrie...

einsteinitza

Splendid Miha,felicitari.Ai niste flori de gradina minunate.
Ce faci iarna cu bananii? Ii ai in pamant sau in ghiveci?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

miha

Multumesc... Pana acum bananul era mic...si putea ierna in casa...Anul asta am sa opresc un pui in ghiveci...si restul am sa incerc sa-i protejez putin...in zona noastra rezista si afara, eventual cu protectie in primul an...cel care mi l-a dat ii are afara de ani buni si rezista si fara protectie iarna...acum depinde si de iarna... ;)