Gradina lui Miha

Started by miha, May 18, 2008, 06:28:13 PM

Previous topic - Next topic

myky

la ce temperatura stau iarna, in casa?

miha

Quote from: myky on October 12, 2008, 04:01:39 PM
la ce temperatura stau iarna, in casa?
Myky...desi ar trebui sa stea probabil mai la racoare...nu pot sa le asigur conditiile necesare...fac cald in toata casa si plantele stau si ele ca si noi...la temperaturi in jur de  18-20-22 grade,poate si mai mult cateodata,in general fac focul la centrala seara, cand suntem acasa ziua facem si ziua...si cam pe aici se invart temperaturile...

myky

merci mult!
eu las caloriferul intr-o camera special mai scazut la temperatura, l-as duce in mansarda unde nu incalzesc, de aceea te-am intrebat, dar este destul de micut si mi-e frica sa nu-l pierd.

miha

Quote from: myky on October 12, 2008, 04:13:48 PM
merci mult!
eu las caloriferul intr-o camera special mai scazut la temperatura, l-as duce in mansarda unde nu incalzesc, de aceea te-am intrebat, dar este destul de micut si mi-e frica sa nu-l pierd.
Daca nu ingheata...nu-i nici un pericol...

einsteinitza

Eu am dus deja bananul sus in terasa,la anul insa am sa experimentez si eu lasatul mai mult afara,nu toata iarna,dar pana vine frigul mare.Mersi Miha
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

bananul meu e inca afara. cand tre' sa-l bag in casa si la cate grade sa-l iernez, oare?  ::)
al meu e mic-mic, de 30 cm. l-am primit in vara.

miha

Cara...sa nu-l prinda gerul...cat e vreme frumoasa mai poate sta pe afara...

cara

zilele astea e chiar frumos. deci inainte sa dea frigu al mare il bag in casa. oare e destul daca-l tin la 8 grade peste iarna?

miha

Da... e bine...numai sa nu-l uzi ...eventual numai putin...esential e sa nu inghete...anul asta am sa experimentez eu cu al meu lasat afara...sa vedem cum vom trece peste iarna...bineinteles ca am sa-mi opresc un pui...nu se stie niciodata... ;)

cara

oki doki, apa f putina.
multzam.

lala

miha,m-am plimbat si eu prin gradina ta in octombrie! :o :o :oof da vine frigul >:( >:( >:(

miha

Asa e Lala...de aia m-am bucurat si eu azi de ea...cat se mai poate... ;)

penelopa

Dragă Miha, hai că vine primăvara şi trebuie să ieşim în grădinile noastre.   :)
Uite, a mea şi a ta au cam fost părăsite. Ia să le reactivăm noi! ;)
Deci, zi-mi cum să fac cu  tuberculii de cală că am primit şi eu  câţiva şi i-aş cam planta direct în grădină.
Ştiu că la tine am văzut nişte cale grozave în grădină.
Tu îi pui direct în pământ afară sau, mai întâi, în ghiveci?
Hai, varsă tot ce ştii !  ;D

gabriela jalba

Eu am pus calele direct in gradina,si s-au facut faine. Tu cum le-i pus Miha?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

miha

Abia acum am vazut ca a revenit si gradina mea in prima pagina...  :D
Sincer...eu am lasat calele asta iarna in pamant...nu cred ca mai rasare ceva...  ;D Acum doi ani le-am scos in toamna si le-am pastrat peste iarna la fel ca pe gladiole si dalii...la rece... in camara... si in primavara le-am plantat in gradina... Anul trecut insa, cand am vrut sa le scot in toamna... nu le-am mai gasit  >:( se topisera frunzele... probabil trebuia sa le scot mai devreme cand se vedeau ceva frunze... Asa ca...anul asta cel mai probabil nu mai am cale...  :'( in schimb mi-am luat dalii...  :D am sa va innebunesc cu ele...  ;D

gabriela jalba

Eu ma si gindesc la ce cosharci de bulbi o sa scoti in toamna!!!!  ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

miha

Quote from: gabriela jalba on March 19, 2009, 08:09:57 PM
Eu ma si gindesc la ce cosharci de bulbi o sa scoti in toamna!!!!  ;)
Nuuuu ...ca n-am luat decat vreo 10 feluri de dalii...  :D si calele nu ma astept sa fi rezistat...

Mihai


miha

Cam asa ceva am luat...

Deocamdata le-am vazut numai fotografiile de pe ambalaj... daca si cum vor iesi in gradina mea...mai vedem...  :D

gabriela jalba

Banuiesc ca in fiecare a fost cite un tubercul.Fiecare tubercul va face cel putin 4-5!!! ( Asa iti urez eu!!! ) Sint tare frumoase;sa iasa si sa infloreasca toate!!!! Daca merg calele mele,in toamna te-nzestrez eu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

mama...da' nu te-ai zgarcit!Sa le vedem mari si frumoase la tine in gradina!


gabi_gabriella

Faine daliile !! sa-ti infloreasca si sa se inmulteasca !!

penelopa

M-aţi cam pus pe gânduri  !!!!  :(
Dacă mi se topesc şi mie tuberculii de cale plantaţi în grădină  :( .......... aşa am păţit şi cu bulbii de fresii sau, la fresii e un fenomen normal că, aşa zicei tu nasă, că  bulbii de fresii înflores o singură dată  :o

simonaelena

Infloresc o singura data, dar fac bulbisori noi. La tine e posibil sa fii inghetat peste iarna.