DALIA

Started by turturica, March 02, 2007, 12:53:10 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Nu Irina,toate daliile si gladiolele se scot toamna,se pun in pivnita si primavara se scot si se pun in pamant(sunt flori perene dar care se replanteaza anual;un paradox)

GetaV

Gentiana in piata la Gorjului sunt 5 lei daliile si sunt si cu floarea batuta.

gentiana

Multumesc Geta,si mie mi s-au parut scumpe
Am  destule ca sa pun cateva zile la ele ;)

gabi_gabriella

Ati pus daliile? Eu le-am pus de vreo 2 zile .Sper ca nu mai vin friguri dupa ce le dau frunzele

GetaV

Cred ca numai eu am fost mai curajoasa si le-am plantat inainte de Pasti,o data cu gladiolele ,deja incep sa rasara

gentiana

Eu nici n-am avut cvum sa le pun,ca trebuia sa treaca tractorul si mi le facea varza
maine probabil ca vine tractorul si saptamana viitoare pot si eu sa sap si sa le pun

costieanuconstantin

nici eu nu am plantat daliile si gladiolele, la gradina la copil e f. frig, am plantat cateva in fata blocului , aici e mai cald !!!

gentiana

Bre nene Costeo,matale gradinaresti in gradina copilului?
Io intelesesem ca ai mosie

costieanuconstantin

e a copilului cel mic, a celui mare e abia intarusata si e in directia opusa

gentiana

Vrednici baieti ai ,daca si-au luat si pamant sa=si faca gradini si vrednici parinti au ,daca pot sa alerge de la o gradina la alta si sa le cultive pe amandoua

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

pai de asta a fost necesar sa inaintam in varsta !!! ;D ;) :'(

gentiana

sa deveniti vrednici?
Nene Costeo da-mi voie sa te contrazic
Lenesii sunt lenesi si la tinerete si cand mor,nu se harnicesc niciodata
Bunicii mei spuneau ca te nasti harnic sau puturos si tot asa mori, ca nu exista operatie de extirpare a lenii si nici implant de harnicie

GetaV

Miscarea face bine l : ;) asa imi zice mie fiica-mea :D

gentiana

Da a omorat pe cineva molicunea patului,canapelei sau a fotoliului? ;)
Miscarea e buna,cele vreo n lazi de dalii si gladiole de scos din beci si de plantat fac rau!

GetaV

Eu am astupat beciul acum  jde ani ca sa-mi usurez munca :D :D :D
Si da, patul si fotoliul moale ,omoara omul ;D

gentiana

Cum ma apuc de un nou corp de casa sa vezi ce ma paste si un beci nou,pt bulboase
Ca si asa ne bombane taica-miu ca i-am scumpit casa cu pretentiile noastre de pivnita si in loc sa o umplem cu mancare o umplem cu "buruieni"
Imi fac pivnita pt "buruieni"
Ihi.asi acoperit beciu si ai facut sera,mare usurare! ;)

marirogo

Acum am terminat de pus in pamant daliile. Un pic cam tarziu.....
Mai am de pus gladiolele, care sunt tare uscate si le-am pus in apa ca sa se hidrateze putin

penelopa

Ba nu e târziu deloc la "vremurile" aste incerte. :( Nu vezi ce frig e peste noapte?
Şi eu le-am plantat cu 2 zile mai devreme decât tine, după ce le-am ţinut vreo 3 zile în apă că, la mine, rizomii de dalii s-au deshidratat.
Gladiolele arătau bine şi chiar încolţiseră, ţinute în aceleaşi condiţii peste iarnă ca şi daliile.

simonaelena

A  inceput sa infloreasca dalia mov. Mov doar pe eticheta, ca in realitate e asa:


Mai am o frumusica achizitionata din Baumax acum vreo luna:

adrianam

Frumoase rau!
Eu nu m-am inteles bine cu ele, ca sunt mari iubitoare de apa, dar asa imi place sa le privesc! ;D

penelopa

La mine au răsărit doar 2 dalii din bulbii ăia de la Bakker  :(  ............. şi cred că am avut eci  :(
Se pare că au putrezit în pământ.
Cred că mai trece o lună până vor înflori şi la mine. :)

sicamin

La mine din bulbii de dalii de la Bakker de anul trecut ,au supravetuit doar 3 soiuri din 7.
Una dintre ele a inflorit inainte de furtuna,ca daca ii fac acum o poza la cum arata ,plangeti si voi:

Mihai