DALIA

Started by turturica, March 02, 2007, 12:53:10 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Foarte frumoase. Sa-ti traiasca! Cu kohleriile m-ai dat gata....minunate +apl

marirogo

Multumesc Codruta! Tu m-ai dat data cu tot albumul ! +rsp
Felicitari pentru toate minunatiile ce le ai !!!!!

Codruta

Multumesc si eu :-*
Am pozat-o iar in ziua urmatoare am gasit-o culcata pe Erica care se afla in fata ei  http://codruta.sunphoto.ro/dalii/21800151 Cu toate ca era indoita chiar de la baza vad ca inca o duce bine dupa ce i-am pus un tutore.

simonaelena

Ziceti voi ce vreti, da'din astea corcite nu aveti  :D Au iesit din semintele de anul trecut ( ca tot v-am spus ca mi-au inghetat tuberculii toamna trecuta)
Iaca poze: (nu prea sunt forile de calitate, ca au fost putin batute de soarta si vor mai fi pana la sfarsitul lunii cand sper sa se incheie si perioada asta grea pentru mine)
http://i229.photobucket.com/albums/ee28/simonaelena/th_IMG_0361.jpg?t=1286435678
http://i229.photobucket.com/albums/ee28/simonaelena/th_IMG_0360.jpg

einsteinitza

Batute de soarta :D :D :D
Mai ai seminte?
Arata foarte frumos, sunt foarte decoarative.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

simonaelena

Seminte inca nu au facut. In primavara, disperata ca am pierdut daliile am adunat uscaturile aruncate in toamna si le-am scuturat bine, bine. Printre multe alte dalii obisnuite au iesit si astea, care probabil au iesit din incrucisarea Fire&ice cu daliile obisnuite.
Le las sa faca seminte, insa nu vor fi coapte pana la termenul stabilit pentru "banca de seminte"
Oricum o sa pastrez cu mare grija tuberculii

gentiana

Musai !
Si sa stii ca Pene si cu mine suntem primele pe lista pofticiosilor(sa vezi ce-i fac daca zice ca nu-i asa)
Uite asa am motiv sa-mi mai rup spinarea si la anul cu dalii
Mie daliile fire mi se par fitoase,ale mele au decedat cu gratie
Simono nu faci si tu niste excursii prin gradinile vecinelor sau mai sus spre deva?
Am vazut la Hateg in vara niste dalii dementiale,dar nu m-a lasat directorul sa ma duc sa negociez obtinerea unor bulbi
Cica nu se putea lipsi de prezenta mea (cred ca-l instruisera taica-meu si barbata-miu  sa nu ma scape din ochi ca nu vor mai avea loc in toate masinile firme de buruienile mele)

einsteinitza

Simo. ma gandeam pentru banca de seminte,Ca de dalii nu mai am chef. Am inceput sa ma bucur de gradina, nu sa tot stau cu fundu n sus la plantat si scos.Mi-a ajuns.Acum ma tenteaza bancutele :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Si eu de-abia ma mobilizez sa scot chestiile astea din pamant. Iar in ceea ce priveste daliile si gladiolele de asemeni, se pare ca la noi nu prea ajung soiuri grozave. Nu ma refer la frumusetea florii ci la faptul ca un soi foarte bun are tijele mult mai robuste si poate sta in mare parte pe picioarele lui, fara prea multe propteli. Mie majoritatea mi-au cazut, si chiar sa proptesc si gladiolele?

sicamin

Fetelor ,eu am strans pentru banca de seminte ,o multime de seminte  :D din daliile mele ,asa ca le am pregatite. Asa cum zice si Simonaelena am pus de un fel si au iesit de mai multe  +ham ,dar frumoase. Nu am avut in 2 culori si acum vad vreo 4 feluri   :D.

http://s811.photobucket.com/albums/zz35/minescun/flori%202010/dalii/

gentiana

Sica  daliile tale sunt absolut superbe
Ai prins din seminte dalii de alea cu capatana uriasa?
La mine nu fac niciodata seminte

sicamin

Gentiana ,aproape toate (doar 5 sant din bulbi) sant din seminte. Anul trecut nu am avut rozul acela batut si nici bordo inchis.Am pus numai de la mine seminte si in alt loc am pus cateva de la Codruta. Si din cele de la ia au iesit alte culori ,doar o tufa "originala" Fire-ice :D care a facut 3 flori,asa ca am semintedar amestecate. +ham

gentiana

ia sa ma pun io pe studiat faza cu semintele
eu am pus vreo 10 lazi de  tuberculi si am mai si cumparat
parca vad ca ma paste un dormit pe pres ca iar umplu pivnita cu dali,gladiole,canne si alte minuni de astea


einsteinitza

Sica, le trimiti?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,da le trimit impreuna cu alte feluri ,pentru banca de seminte. Am pregatit deja vreo 12 feluri  ,dar numai duminica ma pot ocupa de pus in pliculete +dns

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


sicamin

Multumesc fetelor  +dns Daca tot le laudati ,va mai pun cateva (adaugate in album)

asta e un rebut  :D
http://s811.photobucket.com/albums/zz35/minescun/flori%202010/dalii/


gentiana



gentiana

Simono tu vrei sa-mi iau lumea in cap si la primavara sa-ti bat in poarta
Stii ce-mi plac mie ciudateniile


Codruta

Sica, m-ai dat gata cu atatea dalii, ciudate sau nu :) +apl
Simonaelena, chiar ca e o ciudatenie. Si eu ma minunam de daliile mele care au variatiuni pe aceeasi tema ;D

gentiana

Quote from: simonaelena on October 08, 2010, 09:57:54 AM
Bate, ce te tine?  :D
Inca nu mi-a fost livrat TIR-ul!!! +rsp

einsteinitza

Nu inteleg cum e cu daliile astea, de fac asa niste incrucisari? Poate incercati sa faceti niste incrucisari, ca vad ca seminte fac foarte usor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro