Kohleria sp. - Flash

Started by diana, June 12, 2007, 06:26:17 PM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: gabriela jalba on September 03, 2007, 06:40:17 PM
Cara,cum iti suna chestia cu coleric??!!!!

imi suna...cunoscut!  :D
si nici pe mine nu ma mai da pe spate!  :D

penelopa

Cotoharlelor!!! Cred si io ca,  la cat de isensibile ati devenit, nu prea mai cadeti pe spate  :D

cara

pene, te-ai ars! nu mai cobor din smochinul tau!  :D

penelopa

Oricum... nu mai ai cum  :D
O leg pe Tara  la baza  smochinului  ;D


cara

Quote from: penelopa on September 04, 2007, 01:09:48 PM
Oricum... nu mai ai cum  :D
O leg pe Tara  la baza  smochinului  ;D

ai uitat că am trei câini? deci io-s mama lor! pe mine nu mă papă!  :D

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Si smochinul meu, Sica, e tot sub forma de tufa.
Veniti, insa ...la smochin  sa vorbim despre el.

roda

Am si eu plantute din aste si de 3 ani nu am stiut cum se numesc.Dar sunt rezistente ,parerea mea si nu sunt pretentioase.

penelopa

Kohleriile,  draga Roda, sunt intr-adevar, nepretentioase si rezistente. Dar tare sunt ....... fertile. La un moment dat ai impresia ca nu le mai facu fata la cati pui fac. Ele au niste rizomi prin pamant care,  din primavara,  incep sa dea la iveala noi si multe plantute.
Din experienta mea proprie, am constatat ca, o kohlerie mai "batrana" de 2 ani, devine inestetica. La cat de repede se inmulteste, e recomandat ca, in fiecare primavara, sa-ti faci noi  ghivece cu noi plantute.

roda

Asta asa e am observat si eu.Trebuiesc tot timpul rarite.Face foarte multi pui.Si de multe ori se umple ghiveciul prea repede.Dar e frumoasa.Nu prea stiu iarna cum trebuie ingrijita.eu pana acum am tinut-o tot la geam si am udat-o mai rar.Dar nu am pus-o la intuneric.Si a stat pe loc cateva luni iarna trecuta.Iar primavara a inceput din nou sa infloreasca.

diana

Cartonas galben! Ce treaba are smochinul cu Kohleriile, dragilor?? Cititi repede, ca peste o saptamana stergem tot ce e "necorespunzator" ;D

larisa

MI-a inflorit si mie o kohlerie ,aia ros toata ,cealalta cu picatele e in boboci .Sper s-o apuc inflorita toamna asta

floare mica

Cred ca la kohleria mea rosu simplu am pus pamint vechi si nici pina acum nu a facut boboci cu toate ca n-a dus lipsa de ingrasamint.Cea cu picatele e inflorita toata si a facut o multime de puiuti pe marginea ghiveciului!  :)

gabriela jalba

kholerica mea da semne de oboseala. Cam pe cind trebuie sa se culce?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Si la mine Kohleria cea cu picatele galbene a inflorit tot timpul ,dar cea cu picatele rosii a crescut dar nu a vrut sa infloreasca.

myky

sica, din cate am observat eu cea rosie se "misca " mai greu, poate se intampla doar la mine dar le am de 5 ani si am avut timp sa trag concluzia asta, nu dispera, infloreste si cea rosie, e mult pana incepe, la un moment dat a mea era tot ghiveciul rosu, nu se mai vedeau frunzele, acum am prins un alt lastar si deabia a catadicsit sa infloreasca

vernil

Kohleria are nevoie de repaus. Tocmai de aceea este bine sa o fortam sa intre la repaus, udand-o mai rar,  o tundem si sa o lasam mai la umbra si racoare din noiembrie pana prin februarie, cand incepem sa o udam mai des. Asa se regenereaza si ea.

gabriela jalba

Merci,Vernil!!! deci mai are cam o luna de trait si inflorit,dupa care nani!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

si eu procedez asemanator, in concluzie voi taia saptamana viitoare kohleria galbena cu rosu asa ca daca exista doritori...?

gabriela jalba

Mykysor,mai las-o maaai!!! putin.!!!..daca e frumoasa,ca vreme buna mai vine inca!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

o mai las cel mult 2 saptamani, ca mai am traba prin casa si dupa aia gata le pregatesc locshorul/shoarele si trec la tuns, frezat, spalat si la nani, unde e cazul!

vernil

Eu zic sa nu o chinuiesti de acum, este o planta rezistenta la variatii de temperatura, asa ca mai acorda-i timp, macar pana la sfarsitul lui octombrie. Este pacat sa o treci la culcare de acum, mai face flori inca. Eu nu ma indur sa le tund pe ale mele, chiar daca unele au crescut foarte inalte si tulpina nu mai arata foarte bine, oricum partea inestetica, golasa a ei este acum acoperita de lastari noi.

Erwin

Am primit o Kohleria de la Cara si azi dimineata a inflorit. I-am facut poze si o sa va arat. Thanks Cara!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

cu tot dragul!  sa stii ca la plecare am facut o conventie cu ea: daca-i place de tine, infloreste. Q.E.D.!  :D