Kohleria sp. - Flash

Started by diana, June 12, 2007, 06:26:17 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Quote from: Heidi on June 19, 2009, 01:18:59 PM
Kohleria mea infloreste, este superba! Mai am citeva, una chiar veche care anul trecut nu a inflorit, dar anul acesta l-am cam stropit cu ingrasamint floral si se vede rezultatul.



Ce ingrasamant ai folosit Heidi?

rox94ana

eu nu le tund toamna. am una singura de vreo doi ani si debea in primavara asta am tuns-o ca era prea lunga.

martipan

Quote from: Codruta on June 20, 2009, 12:33:47 AM
Poftim si una de firma  http://codruta.sunphoto.ro/kohleria/HSHIGIQWMDFFRYWEQED   ;)

Voi cum procedati toamna cu kohleriile? Le lasati de capul lor? Le tundeti?
Eu le-am lasat sa faca ce vor fiind din lastari inradacinati anul trecut. Au crescut foarte bine vhttp://codruta.sunphoto.ro/kohleria  si m-au fericit cu multe flori dar ma gandesc sa le tund drastic in toamna deoarece mai multe au cam chelit la baza. In plus, nu stiu cat de mult se pot lungi dar tare mi-e frica ca nu vor rezista tuplinile daca plantele se vor mai ingreuna mult.
Codruta,vin si o fur ( cu tot cu Igu :P ;D :D :D ) !
A mea se tooot indeseste si are si niste bobocei de ....poate 2 luni , dar taaare greu se mai dezvolta dragutii astia ...

vickylucia

Felicitari,Codruta!Marti si Codruta ,voi aveti comori ce eu numai in vis mi se arata?

Codruta

Vicylucia, daca comoara din visul tau nu e Igu atunci putem incerca sa facem cumva sa devina si visul tau realitate :)

Martipan, la furat poti sa vi dar fi sigur ca pe Igu o pazesc ca si pe ochii din cap mai ales dupa ce acum 5 ani am fost convinsa ca am ramas fara ea...dupa o noapte de cosmar am gasit-o a doua zi intr-un pom de pe strada.

Pe Warscewieczii o am dintr-o comanda de anul trecut de la Dibley. A crescut tare greu si doar anul acesta a facut primele floricele. Greseala mea a fost ca nu am ciupit-o inainte asa ca am avut doar un fir pe care l-am taiat si am pus 2 lastari la inmultit (promisi deja). Poate as fi putu sa tai firul in 3 dar m-am gandit ca sunt prea mici lastarii. Rizomul il pastrez pentru mine. Cred ca a rasarit deja plantuta din el dar nu sunt sigura pentru ca l-am pus in tr-un ghiveci mai mare impreuna cu rizomi de la alte kohlerii, in speranta ca voi avea un "aranjament" cu 3 feluri de flori.

vickylucia

L-am vazut si pe Igu,sa-ti traiasca si s-o cresti sanatosa ca......nu ti-o fur;nici pe Wascerwerzii nu am de gand ,doar daca .......mi-o dai tu!

Heidi

Kohleria se afla in bucatarie, la geam si in fata bucatariei este balconul. Am folosit  (si folosesc in continuare) Substral. Am fost foarte multumita, sper sa nu regret mai tarziu, sa-mi pierd plantele. La birou am VitaFlora si sunt multumita si de VitaFlora. Nu stiu compozitia lor, dar ma pot uita.

Nicol Caloian

Multumesc Heidi. Ambele le folosesti prim pulverizare pe frunze sau in apa de udat?

Codruta

Quote from: vickylucia on June 21, 2009, 04:07:57 PM
L-am vazut si pe Igu,sa-ti traiasca si s-o cresti sanatosa ca......nu ti-o fur;nici pe Wascerwerzii nu am de gand ,doar daca .......mi-o dai tu!

Multumesc :-* Martipan era cu furatul ;D tu doar cu visatul :) Daca creste din rizomul meu destul de mult sa pot pune inca un lastar atunci vei avea in toamna si tu daca nu numai la anul te voi putea ajuta (doar sa-mi amintesti). Ma gandeam sa-ti trimit acum unul din cei inradacinati, fiind pentru mama mea care nu are pretentii dar ieri am vazut ca unul este decedat :( si asta din vina mea. Ca sa fie usor cu transportul i-am pus in ghivece mici de cocos si unul s-a uscat complet.

Voi stropiti kohleriile pe frunze? La ale mele mereu apar ceva pete pe frunze si eram convinsa ca sunt din cauza ca ajunge apa pe ele desi eu nu le stropesc. Se mai intampla sa ajunga apa pe frunze atunci cand le ud.

Heidi

Nicol, eu am ales varianta de Substral care are dozator (asa nu am tendinta sa gresesc cantitatea) si le ud, nu le pulverizez.

martipan

Quote from: Codruta on June 21, 2009, 11:43:22 AM
Vicylucia, daca comoara din visul tau nu e Igu atunci putem incerca sa facem cumva sa devina si visul tau realitate :)

Martipan, la furat poti sa vi dar fi sigur ca pe Igu o pazesc ca si pe ochii din cap mai ales dupa ce acum 5 ani am fost convinsa ca am ramas fara ea...dupa o noapte de cosmar am gasit-o a doua zi intr-un pom de pe strada.

Pe Warscewieczii o am dintr-o comanda de anul trecut de la Dibley. A crescut tare greu si doar anul acesta a facut primele floricele. Greseala mea a fost ca nu am ciupit-o inainte asa ca am avut doar un fir pe care l-am taiat si am pus 2 lastari la inmultit (promisi deja). Poate as fi putu sa tai firul in 3 dar m-am gandit ca sunt prea mici lastarii. Rizomul il pastrez pentru mine. Cred ca a rasarit deja plantuta din el dar nu sunt sigura pentru ca l-am pus in tr-un ghiveci mai mare impreuna cu rizomi de la alte kohlerii, in speranta ca voi avea un "aranjament" cu 3 feluri de flori.

Mmmmm ...vorbesc cu igu inainte sa vine singur la mine,ascuns prin bagajle tale,cu tot cu frumusetea aia in gurita  ;D !
Viky,eu nu am minunatia verde,am una galbena cu rosu (de unde zmeii magici sa am eu asa ceva,ca numai la Codruta o vazui  :P ? )  ;) .

doina

Minunatia verde face niste flori superbe dar se  face 'balaraie' mare , eu am taiat-o dupa ce au trecut florile si astept sa se ramifice sa creasca mai compacta si poate pana la sfarsitul verii sa faca si floricele . O ruda de-a iei rosie careia-i stiam numale dar cred ca este aceea comuna , are mai multe flori dacat frunze ( poate ma indur sa-i fac si eu niste poze )  ::)

vickylucia

Ce ne-am dori si noi ,,balarii " sau ,,balariute" cum le spune Marti ! ::)

doina

Quote from: vickylucia on June 22, 2009, 09:15:25 PM
Ce ne-am dori si noi ,,balarii " sau ,,balariute" cum le spune Marti ! ::)
O sa ai si tu daca face radacini ce-am pus  ;)

vickylucia

Multumesc ,Doina,daca vad o ,,balaraie"'din aceea la mine ma pot considera o norocoasa!

Nicol Caloian

Quote from: Heidi on June 22, 2009, 10:45:37 AM
Nicol, eu am ales varianta de Substral care are dozator (asa nu am tendinta sa gresesc cantitatea) si le ud, nu le pulverizez.
Multumesc mult pentru lamuriri, Heidi. Cum sunt pe sfarsite cu ingrasamantul, o sa caut si eu substral si sper sa le vad si eu frumoase si inflorite ca ale tale.  ::)

Codruta

Quote from: doina on June 22, 2009, 08:24:45 PM
O ruda de-a iei rosie careia-i stiam numale dar cred ca este aceea comuna , are mai multe flori dacat frunze ( poate ma indur sa-i fac si eu niste poze )  ::)

Asteptam pozele. Cum a reusit sa aiba mai multe flori decat frunze? Tu le tunzi scurt toamna? Eu am zis ca le voi tunde in toamna asta dar nu stiu ce va iesi din ele. La baza tulpinile sunt tare golase si par cam "uscate" asa ca ma intreb daca din ele pot sa apara alte ramuri.

georgette

Quote from: vickylucia on June 22, 2009, 09:29:25 PM
Multumesc ,Doina,daca vad o ,,balaraie"'din aceea la mine ma pot considera o norocoasa!
Vicky..din cea rosie am eu ,daca -ti place iti dau ,uite o poza de anul trecut ca anul asat n am avut timp si ptr ea!
http://georgette.sunphoto.ro/flori_de_camera/ZFUHFEULUYVJYFISJYE

doina

Quote from: Codruta on June 23, 2009, 11:05:01 AM
Quote from: doina on June 22, 2009, 08:24:45 PM
O ruda de-a iei rosie careia-i stiam numale dar cred ca este aceea comuna , are mai multe flori dacat frunze ( poate ma indur sa-i fac si eu niste poze )  ::)

Asteptam pozele. Cum a reusit sa aiba mai multe flori decat frunze? Tu le tunzi scurt toamna? Eu am zis ca le voi tunde in toamna asta dar nu stiu ce va iesi din ele. La baza tulpinile sunt tare golase si par cam "uscate" asa ca ma intreb daca din ele pot sa apara alte ramuri.
Am tuns-o in primavara pentru ca abia in toamna am plantat-o . A stat toata iarna la caldurica si la fereastra iar la inceputul primavarii avea boboci . Dupa ce s-au trecut florile am taiat-o . A facut multi lastari care sunt plini de flori .

doina

Am pozat-o , trebuia sa-i fac o poza si langa Wascerwerzii ca sa vedeti diferenta intre ele , dar asta la urmatoarea sedinta foto  ;)

sicamin

Doina ce minunatie ai tu acoloooooo! E plina mai mult de flori decat frunze. :o Bravo !

Nicol Caloian

 :o Doina, stiam ca doar Cara se pricepe la wodoo dar vad ca si tu! Altfel nu-mi explic cum de ai reusit s-o faci sa infloreasca asa abundent.  :o

martipan

Arata minunat,Doina,felicitari pt cum ai crescut asa o frumusete !
Detalii - sol,lumina,udat ;D - te rugam :) !

Codruta

Doina, e minunatata :) Nu-mi imaginam ca poate o kohlerie sa arate asa. Felicitari!

Ella

Quote from: martipan on June 23, 2009, 10:07:13 PM
Arata minunat,Doina,felicitari pt cum ai crescut asa o frumusete !
Detalii - sol,lumina,udat ;D - te rugam :) !

Subscriu!

(eu am trei, dupa nume tre sa fie mortale, dar flori nu au, frunze? in prostie ;D  )