TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

BoboROM


Normal, mai ales daca era Disney ...  ;D

flordel


trandafira

Quote from: flordel on May 08, 2012, 01:43:03 PM
Geo, n-ai dat, dar cred c-ai fi dat la o adica! :D
Asta sigur este valabil la mine, daca mi se pune pata...
Trandafira, iti urez la multi bani si multe plante.  ;D

Multumesc, multumesc, dar ce-i cu emoticon-ul ala care-si arata dintii?

flordel

Pe ala l-am nimerit.... =))
Uite altul daca ala nu ti-a placut: :-bd

trandafira

E bun, buuun. Cu verdele-n sus!

flordel

Da, Green Thumb, OK! ;)

einsteinitza

Ar fi bun un emoticon cu Green thumb! :D :D

Azi am aflat cate ceva interesant despre Rasnov.
Primii colonisti germani care au ajuns in zona, au cautat un loc cat de cat prielic, si l-au gasit, zona unde s-au asezat fiind plna de trandafiri, se numea Valea Trandafirlor.
Denumirea germana exprima inca asta, Rosenau, iar ca stema au trei trandafiri rosii.
Ma intreb ce trandafiri erau cei care umpleau valea asta de la poalele Postavarului?? ??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai nu este nimeni din Brasov


Carina

Eu stau foarte aproape de Rasnov, la vreo 5 km, dar n-am auzit sa fie prin zona o vale a trandafirilor  ??? Orasul e plin de trandafiri pe strazi si prin curti dar par trandafiri moderni. O sa mai fac niste plimbari prin zona sa ma dumiresc

geodezia

asa asa vezi ce si cum si in august harst cu foarfeca la adunat de butasi ..

einsteinitza

E vorba de valea in care s-au stabilit, in vremuri vechi ,probabil valea e  acum plina de case.Ma intrebam ce trandafiri au populat valea inainte ,de au ajuns chiar si pe stema, nu sunt rosa canina ci niste tranafiri rosii batuti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

 Stie cineva ce semnifica la trandafirii englezesti denumirile; auscat, auscot si alte aus... asemenea?

geodezia

Es stie .dar arata-ne sa vedem despre ce e vorba mai invatam si noi pat austin este denumirea lui.la ce te referi  ?

einsteinitza

Alea sunt denumirile de creator,de inregistrare, de fapt nu poti sa-i spui numele trandafirului ci un fel de cod, unele nu se pot citi, sunt greoaie. Prima parte numele creatorului,-comerciantulu care il scoate in numele creatorului,i- in cazul asta aus- de la Austin, iar partea a doua cateva litere care compun numele dat de creator trandafirlui,  in functie de caz.

Pat Austin are cod ausmum,
Night Owl este wekpurosot- fiind introdus pe piata de Weeks
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

 Merci de raspuns. Si mai am o intrebare: daca rupi primii boboci ai trandafirului, face repede altii noi?
Ca mie gainusele mi-au ciugulit bobocii la trandafirii cu talie mica .Cred ca sunt foarte gustosi :).

einsteinitza

Sau ele foarte pofticioase.
Depinde de varsta trandafirului. Daca e batran mai face tura asta, daca nu, la toamna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

Batran nu cred ca e.La mie e in primul an, dar avea radacini bine dezvoltate, o fi avand vreo un an, poate chiar doi...
sper sa mai creasca in inaltime si sa nu mai ajunga gainusele (pitice) la boboci.

einsteinitza

Ma refeream in gradina. E pus in toamna sau in primavara?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

Quote from: einsteinitza on May 15, 2012, 10:06:49 AM
Ma refeream in gradina. E pus in toamna sau in primavara?
In primavara l-am pus.

sannamaria

Quote from: Mihaelacph on May 15, 2012, 09:44:37 AM
Stie cineva ce semnifica la trandafirii englezesti denumirile; auscat, auscot si alte aus... asemenea?
sunt denumirile cu care au fost inregistrati  trandafiri  :)

einsteinitza

Ieri am fost la piata si am gasit  printre trandafirii la ghiveci, un alb parfumat de-ti intorcea capul, cu floare batuta si mare, cam ca St Swithun. Habar n-am ce este, insa nu m-am putut abtine dupa ce l-am mirosit. Pana acasa floarea s-a scuturat, dar mai are un boboc, prima era afectata de ploaie.
Mai aveau unul mov interesant ca floarea era mai bogata, intre floribunda si th, si Geodezia, daca mai vrei dungati, avea ceva ce semana cu Caribia dar alb cu rosu nu galben cu rosu.Daca te intereseaza da-mi un semn, nu era inflorit ar bobocul era elegant si mare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Cat era cel care semana cu Caribia, Es?

anasstasia


geodezia

am luat vargati acum astept sa infloreasaca . Multam Es iti dau pm .. am adunat cam toate culorile posibile .. galben cu rosu alb cu roz alb cu rosu mai am de luat alb cu mov daca nu cumva il am si pe acela ca nu mai stiu care s-au prins si care nu la citi au fost .oricum cardinalul tine si de alb cu mov ca are mijlocul alb si pe margine mov .. sincer acum nici nu mai stiu  ce imi doresc  ca am intrat iar in zodia porcului care sta umflat si nu ii mai convine nimik pe lume .am o stare de nestare .. pina or trece ploile astea ca s-au mocioflait toate prin curte .. ieri cind ziceam si eu ca ma pun pe pozat a venit o ploaie am tras totul din priza tuna fulgera numai piatra n-a dat .. a plouat cu galeata dar efectiv cu galeata nu se mai vedea nimik in fata ochilor potop si de dimineata fusese o ceata deasa uda pe urma soare si pe urma muma de ploaie .. acum e nor si frig  asa ca stau botoasa si cu capsa pusa ca in bancul cu soacra si nora si cu baticul pe o parte