TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Sa-mi spui si mie daca gasesti sa-l iei pe J&J, il vreau si eu! +dns
Cine mai cumpara de la Petrovic, imi poate spune si mie?
Vreau 2 urcatori mici, pe unul dintre ei nu l-am mai gasit prin Europa.
Mi-ar trebui in primavara... ;;)

roxanicibogdanici

Pentru moment( cel putin) vreau sa uit de Petrovic ;D . In toamna asta mi-a creat o gramada de suparari  cu calitatea butasilor.

einsteinitza

Chiar asa, ce ai patit?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici

Am avut vreo 15 trandafiri intr-o comanda comuna  si cu toate ca i-am ridicat noi de la el,trandafirii erau deja impachetati cand am ajuns sa ridicam comanda si nu i-am vazut cum arata( oricum nu am fi avut ce face ) . Butasii ( cel putin englezestii )au fost minusculi, cu ramuri putin mai groase decat scobitorile  ;D) ,  cu radacini mici si cam deshidratati. Mie personal nu mi-au placut si ca urmare ma voi reorienta spre alti furnizori.Intr-adevar pret mic dar si calitatea lasa de dorit.La trandafirii vechi nu au fost aceleasi probleme dar oricum comanda asta mi-a lasat un gust amar. I-am plantat cand inca mai era bine afara i-am musuroit bine cu mranita si cu Dumnezeu inainte! Voi vedea in primavara ce si cum..

einsteinitza

Faptul ca sunt subtiri nui ar fi fost o problema prea mare, insa deshidratarea da. Daca sunt sanatosi, se prind si merg frumos inainte, insa daca au stat fara apa nu stiu cat de bine se rehidrateaza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


roxanicibogdanici

era in oferta dar lipsa in stoc ;D

geodezia

dal in colo  de  sirb ca astepti pina iti ies ochii sa vezi planta matura ieftin ieftin dar astepti 2-3 ani ca sa creasca si pina atunci nici nu mai stii ce a rezistat

lordu

Quote from: geodezia on December 13, 2012, 08:33:33 AM
dal in colo  de  sirb ca astepti pina iti ies ochii sa vezi planta matura ieftin ieftin dar astepti 2-3 ani ca sa creasca si pina atunci nici nu mai stii ce a rezistat

Cind plantezi faci ca mine, plan pe hirtie cu amplasarea fiecaruia si cu numele. Si atunci stii ce si de unde iese (daca iese).
Intr-adevar, cam piperniciti trandafirii de la sirb.La plantare s-au autoingropat aproape complet. Dar ai mei au fost proaspat scosi, nu am de ce sa ma pling.
In fundul gropii am "plasat" gunoi de oaie, ma astept sa tina zona radacinilor calda peste iarna de la drajeurile ne fermentate si sa dea totodata un start bun in primavara.  ;)

Quote from: roxanicibogdanici on December 10, 2012, 08:41:38 PM
Am avut vreo 15 trandafiri intr-o comanda comuna  si cu toate ca i-am ridicat noi de la el,trandafirii erau deja impachetati cand am ajuns sa ridicam comanda si nu i-am vazut cum arata( oricum nu am fi avut ce face ) . Butasii ( cel putin englezestii )au fost minusculi, cu ramuri putin mai groase decat scobitorile  ;D) ,  cu radacini mici si cam deshidratati. Mie personal nu mi-au placut si ca urmare ma voi reorienta spre alti furnizori.Intr-adevar pret mic dar si calitatea lasa de dorit.La trandafirii vechi nu au fost aceleasi probleme dar oricum comanda asta mi-a lasat un gust amar. I-am plantat cand inca mai era bine afara i-am musuroit bine cu mranita si cu Dumnezeu inainte! Voi vedea in primavara ce si cum..
Pentru 15 trandafiri cred ca nu se merita deplasarea. Pentru 90 citi am avut eu, atunci DA  ;D
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Piperniciti, de acord. Insa la comanda noastra cu peripetii, dupa o iarna la beci, nu am auzit sa fie pierederi. De fapt, nu am auzit de comenzi la Petrovick cu pierderi , adica sa nu se fi prins , poate unul ici colo. Sunt alti furnizori cu antecedente de neprins, desi cu trandafiri mai mari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Da, piperniciti, dar la mine s-au prins toti si au si inflorit din primul an!
Nu ma plang ca-i planta mai mica, la urma urmei so what?
De la Lottum in schimb 2 nu mi s-au prins, erau uscati destul de rau cand i-am plantat.

geodezia

la mine din comanda sirbului de anul trecut adica 2011  s-au prapadit 3 de la lotum din primavara  4 ... asa ca renunt la astia 2 ieftini ieftini si tot acolo ajung cu cheltuiala .. plante frumoase au avut si cei de la belle epoque
eu de plins nu m-am plins ca e riscul meu ..am vrut sa particip am participat e riscul meu mi-l asum dar vorba lui Schhnuppe cu saracia ca suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine si sa ne tapim ... acum suflu si in ciorba ... mai bine mai scump dar stiu ca la pretul ala e planta corespunzatoare ..poate cine stie cum sa aiba ceva si sa nu gasesc in alta parte atunci poate dar asa nu ma mai arunc ca vorba la Es am adunat citeva rose si acum stau pe margine si privesc asa mai pentru colectie cite 2-3 maxim ca de mai sunt si alte plante frumoase de pus in gradina ...

flordel

Pai da, si eu sunt numai cu 2-3, nu prea mai am loc. Deci pentru mine poate fi si mai scump.
Eu am zis initial de Petrovic ca numai la el am gasit Red Cascade, iar Rambling Rosie care-i al doilea numai in UK, si ma rupe pretul pntru 1 bucata + transportul.
Pe Red cascade chiar nu l-am mai vazut in alt loc, indiferent de pret.

geodezia

Es aia 16 eischen cum le zisesi unde se vad preturile ca vad ca au ceva rose ...

flordel


claude

Quote from: einsteinitza on December 13, 2012, 09:37:09 AM
Piperniciti, de acord. Insa la comanda noastra cu peripetii, dupa o iarna la beci, nu am auzit sa fie pierederi. De fapt, nu am auzit de comenzi la Petrovick cu pierderi , adica sa nu se fi prins , poate unul ici colo. Sunt alti furnizori cu antecedente de neprins, desi cu trandafiri mai mari.

Da, asa e, dar eu la tura asta de Petrovic am emotii pentru ca trandafirii au fost scosi foarte devreme. Cand a fost sunat in prima jumatate a lui noiembrie sa intrebam cand putem merge dupa ei a spus ca sunt gata pregatiti, putem merge oricand  :o  Au mai trecut 4-5 zile pana cand a putut sa mearga dupa ei doamna care-si luase sarcina asta. Iti dai seama ca nu a putut sa desfaca si sa controleze pe loc 300 de trandafiri, iar cand a ajuns acasa unii erau cu mucegai  >:(  Deci Petrovic a scos trandafirii si nici nu a avut macar bunavointa sa anunte, daca noi mai asteptam, dat fiind timpul calduros, ne trezeam cu 300 de putreziciuni  >:(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

ha ha ha  muma de peturi eu ma uitai si parca as vrea vreo 5 de acolo ...  sper sa fie seriosi si sa trimita plante serioase ... ca la preturile astea sper sa nu vina 2 betisoare
asa ca daca va hotariti  ramin cu astia 5

cristinaf

Aici e o tufa destul de mare - Jubilee Celebration - careia i se mai vad doar varfurile la vreo doua ramurele.

Iar aici, dedesubt, e Tradescant, nu se mai vede deloc, desi are ramuri de un metru jumatate.

Asa arata astazi gradina mea. Trandafirii inca nu i-am musuroit, dupa topirea zapezii va trebui sa o fac.

einsteinitza

Ika,nici eu nu am apucat sa musuroiesc, dar asa ii las, voi vedea. +hypno nu cred ca mai am sanse, deja vine gerul.
Bine ca sunt sub zapada, le tine de cald.
Cred ca deja comenzile astea impresionante nu sunt deloc bune. Mult prea multi, normal ca la asa un nu,ar strecoara si unii mai prizariti, sau cu probleme. Sunt curioasa cum se prind, fiindca ,mici cum au fost, cei de atunci s-au prins, asta asata ca erau sanatosi si luptatori. Da, pacat ca erau incinsi, tinuti asa impachetati pe vreme calda, atunci tura asta a ta ar fi prima in care Petrovickii sunt cu semnul intrebarii. Din cate stiu, nu am auzit de probleme cu prinderea lor nicaieri, chiar citeam si pe un forum italian, mici dar s-au prins toti, sau 99 la suta. Sper ca sa ai si tu de bifat un succes. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Un rambler lasat liber, o minunatie...parca trebuie sa apara zanele!
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=21.136012
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Frumos...
Eu m-am indragostit de o florbunda mai ciudatica:
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.65412
L-am vazut pe un forum la bulgari. Erau si ei disperati dupa acest trandafir, insa nu reusesc sa-l comande. Se pare ca e doar in State, in Europa nu se gaseste. Imi place maxim.

claude

Es...in peisajul ala chiar se potriveste asa lasat in legea lui...peste pietrele alea vechi... :x


Anas...trandafirul ala pare un mutant  in poza aia ...in alte poze e diferit, arata normal...cu extrem de multe petale dar cu o floare normala, vad ca in putine poze are aspectul ala aiurea  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Tocmai asa ciudat imi place. Se pare ca arata asa cind se deschide floarea. L-am vazut pe site-ul unde este pus la vinzare si era o poza asemanatoare.

einsteinitza

Anas, aia e o anomalie care apare din anumite cauze, nu mai stiu exaqct cum se numeste, la multi trandafiri. Daca o privesti din lateral, e hidoasa. E o floare scurta, , care nu a reusit sa se formeze. Poza insa o surprinde doare de sus, de fapt e complet nedecorativa. Am sa incerc sa caut anomalia sa vezi de fapt cum arata. Ar fi bine sa vezi cum arat o tufa cu retezatele alea si cu florile normale, cele gresite par ciunte.

In poza respectiva nu trandafirul imi place ci tot aranjamentul, care se poate realiza cu multi rambleri. Ideea in sine si realizarea pe panta mi-a placut
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Asa este Es ,am gasit-o(anomalia)si la unii trandafiri de la mine,mai am intalnit ceva si nu stiu ce este,un fel de ,,muschi ierbos,, ...ai idee?