Cu cine votam?

Started by lovetulip, November 18, 2008, 04:42:03 PM

Previous topic - Next topic

mamaruta

Numaratoarea paralele se face asa:
In sectiile de votare sunt reprezentanti ai partidelor; dupa numaratoarea voturilor, se intocmesc procesele verbale si fiecare reprezentant pleaca acasa cu o copie dupa procesul verbal. Nu acasa, adica...la partid, te duci cu procesul verbal si asa se face numaratoarea paralela, cu toate procesele verbale venite din toate sectiile de votare din colegiul tau.
Nu ma supar, ozi....cred ca in sufletul meu stiu ca aveti dreptate!

Nicol Caloian

M-am abtinut de la orice comentariu legat de campania electorala si de cui sa dau sau nu votul meu. Acum, dupa, vreau sa va spun cate ceva. Am votat. Am votat cu PD-L si eu, si sotul si fiica mea cea mica (e inca inregistrata pe adresa noastra). Am votat desi candidatii din colegiul meu imi sunt niste ilustri necunoscuti. Nu mi-au batut la usa (ca altii), nu mi-au umplut cutia de scrisori cu maculatura, nu am remarcat aluzii rautacioase (vezi portocale stricate si lamai vindecatoare), etc. Poate pe udeva si de asta dar si pentru ca a vota PSD-ul sau alta formatiune ar fi fostdincolo de ceea ce as putea accepta. Dezamagiri sunt multe (eu sunt deja pensionara!!!) dar viata m-a invatat ca e greu si trebuie mult timp ca sa schimbi niste lucruri inradacinate si ca pentru asta trebuie un efort considerabil si multa rabdare. Voi spuneti ca nu s-a schimbat nimic. Eu n-as fi asa categorica. Poate ceea ce s-a schimbat inca nu este foarte evident, Mai cred (sper) ca fiind primele uninominale, inca nu se cunosc bine persoanele care intra in joc, Abia de acum incolo oamenii vor fi mai atenti la cei alesi, au la cine se raporta, nu se vor mai "topi" in notiunea generala de "partidul nu stiu care". Este o vorba, "dupa valtoare ies la suprafata gunoaiele si noroiul dar trebuie sa treaca mult pana se limpezesc apele". Eu sper ca a inceput limpezirea.

ozimandias

Multumesc Mada! asa ma gadeam si eu, insa cum vorbeau astia la TV ajunsesem sa cred ca se face copie dupa fiecare vot, se duce la partid si se numara.... Doamne feri'...  :o
Noi sa fim sanatosi.
Hai la multi ani!

vernil

Nicol, ai sintetizat perfect  :-* Marea mea disperare  cineva va indrazni sa candideze la prezidentiale.
Pene, sincer imi pare rau ca ai astfel de probleme. Nu te pensiona pe caz de psi, sub nici o forma, esti tanara si viata mai are multe sa-ti spuna! Am cunoscut cazul unei femei care s-a pensionat asa, doar ca sa isi poata ajuta unica fiica sa isi creasca copiii. Acum doarme pe la uscatoriile blocurilor unde lucreaza, fiindca fiica sa i-a vandut casa (mama nu a avut drept la replica, avand un diagnositc psi), fiindca avea nevoie de bani sa plece in Cipru.

martipan

Deeeeci a contat si votul meu alb  ;D !
Nu cred ca un singur partid a strans toti comunistii,mafiotii si stricatii din tara asta,fiecare are dintr-astia sus-pusi,nu ma refer la amaratii care candideaza pt un oras/colegiu sau ce mama lor sunt .
Sa vedem cui trebuia sa dau eu votul meu :
a) nenea bisnitarul
b) nenea doctorul de 3 parale,care ia mita cu ambele maini si tratamentele lasa de dorit
c) nenea betivanul .... de fapt,am vrut sa votez ,dintre toti minunatii candidati si ilustrii reprezentanti ai orasului meu uniunea sarbilor di romania,pt simplul fapt ca aveau un logo frumos-un copac  ;D ,insa m-am razgandit  ;) !
Acum cativa ani,si eu eram incantat de schimbarea majora care se petrecea,era un fel de febra obama si la noi,insa am crescut,am vazut,am auzit si mi-am dat seama ca nimic nu se va schimba...dar absolut nimic ! Ma refer,desigur,la sefi,la bibanii cei mari si grasuni,care vor mai mult si care nu se vor da la o parte nicicand .
Cine imi surade mie din politica ? Mona Musca,in ciuda asa-zisei colaborari cu societatea,si Daciana Sarbu,care imi inspira incredere si siguranta,plus ca sunt inteligente incat sa-mi ofere un oarecare sprijin moral ...pana le vad pe ele,alb de la un cap la altul ( daca,repet,nu ma enervez si votez tribunul,ca sa ne casapeasca definitiv  :D :D :D :D :D) !  :D :D :D  ;)
Sa ne fie-n ciorba  ::) :D :D :D !

vernil

Mada, dar tu cum stai, ca am inteles ca ai candidat pentru PDL , dar nu stiu zona. Stii ceva de voturile tale ?

mamaruta


stefana

Care e atmosfera la primaria din Deva acum, Mada?

lala

trebe sa va spun ca varul meu e in senat chiar si fara votul meu :o :o :o :o :o   ....uraaaaaaaa!!

stefana

Vazand atmosfera de pe aici privind parlamentarii romani, nu stiu ce sa-ti zic Lala  ;D ;D :D

lala

E tanar si inteligent,merita o sansa!Poate se mai schimba ceva totusi...la un moment dat ;D ;D ;D

vernil

Interesanta doamna blonda so jurista .............................................................

gabriela jalba

Quote from: vernil on December 05, 2008, 06:52:20 PM
Breee, ati vazut ca doamna senator care stie a tricota isi schimba ciorapii cand merge la Mr. President ? Persoana fina, rafinata ... ma gandesc oare ce isi mai schimba si nu reusim sa vedem noi, muritorii  ;D ;D ;D
Insinuant-o !!!!! :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

parol,coana joitica.........................e dama bine cu toale de la milanoooooooooooooooo,da nu mai are parcari sa se schimbe???? ??? :P

Erwin

                     
Ce rele sunteti! vai vai :) :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Quote from: Erwin on December 06, 2008, 11:41:04 PM
Ce rele sunteti! vai vai :) :)

Asta nu e rautate! Ne-a demonstrat ca stie sa faca sarmale, sa crosetze ... Acum suntem atente sa vedem ce inseamna politica in viziunea ei. Si a inceput cu schimbatul dresului ...

vernil

M-am tot gandit la ce a zis Erwin, si am ajuns la concluzia ca stiu sa tricotez, sa fac sarmale, clatite si altele ... eventual ma mai inspir de la "papa bun" al vostru  ;D, blonda pot deveni oricand  ;D, ciorapii dantelati imi lipsesc ... Asa ca mi-am luat 3 perechi, sa am si de schimb. Ma apuc de politica ! Feriti-va!

gabriela jalba

Da' cu mopul ,stii sa dai?  (pt.35 de caractere: ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Quote from: gabriela jalba on December 07, 2008, 02:18:40 PM
Da' cu mopul ,stii sa dai?  (pt.35 de caractere: ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;))

Of course !!!

lala

Vernil,nu ajunge sa te vopsesti blonda.......trebuie sa si "gandesti" blond.......si sa inveti presedintii norvegiei-angliei etc. ;D ;D ;D ;D ;D

vernil

Exact asta am vrut sa spun, pe ocolite: cat de prost sunt pregatiti unii dintre politicienii nostri. Pai cum sa ne conduca astfel de "personalitati" ?

lovetulip

Quote from: Mada on November 24, 2008, 11:07:26 AM
Vio, am fost impiedicata psihic....dau o orhidee daca va fi PDL-ul la guvernare!
Myky scumpo, nu e o idee rea...ia-ti familia la vot si poate ma vad si eu stabilita prin Bucuresti!
Madaaaa...tocmai a semnat PD-L.

vernil

Vio, nu cred ca se pune, ca iar e o ciudatenie, stanga si dreapta si-au dat mana  >:( Nu cred ca va fi bine ...

martipan

Chiar ca-i o mare varza,cine ar fi crezut ca PDL+PSD=love  ;D ?
Nu piot sa zic decat circul de pe lume si nimic mai mult !!!!
De nu s-or balacarii ca la usa cortului cand nu-s de acord cu votarea vreunei chestiuni .... ::)

Ella

Stati mai, ca nu-i sigur inca (eu nu cred, pana nu vad ;D)...nu-l sub estimati pe Base, va rog frumos :D